Prezident se cítí adekvátně prodělanému zákroku, řekl Krpelan. Kiska by měl být hospitalizován tři dny, což je podle lékařů běžná doba po takovém typu operace.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Náměstek ředitele Fakultní nemocnice Plzeň Eduard Kasal uvedl, že k miniinvazivnímu zákroku na kyčelním kloubu lékaři přistoupili po vyčerpání konzervativních způsobů léčby chronických problémů.

"Operace proběhla bez komplikací, trvala přibližně 90 minut. Pooperační průběh je standardní. Pan prezident je ve stabilizovaném stavu a cítí se dobře," dodal Kasal.

Plzeň Kiskovi doporučili

"Prezident dlouhodobě pociťoval bolest v oblasti kyčelního kloubu, proto podstoupil konzervativní formu léčby, která ale nepřinesla kýžený výsledek a bolesti přetrvávaly," uvedl mluvčí.

Slovenští lékaři doporučili dvaapadesátiletému Kiskovi operaci miniinvazivní technikou na některém vysoce specializovaném pracovišti v zahraničí, mezi které se podle mluvčího řadí i plzeňská fakultní nemocnice.

Plzeňská nemocnice byla prezidentovi přímo doporučena. Na Slovensku se podle Krpelana takový typ zákroku neprovádí.

Potíže s kyčelním kloubem měl i Kiskův předchůdce v prezidentském úřadě Ivan Gašparovič. V roce 2011 se podrobil operaci výměny pravého kyčelního kloubu.