„Stávající konflikt vidíme jako osobní vyhrocený spor Krnáčová – Stropnický, a proto očekáváme, že celou věc oni dva společně se Stranou zelených vyřeší,“ komentovala Plamínková.

Starostové také konstatovali, že stávající koalici nezpochybňují a hodlají nadále prosazovat svůj program. „Ovšem jedině za předpokladu, že bude dodržována koaliční dohoda a politická kultura,“ uvedli v prohlášení s tím, že odsuzují bezprecedentní chování primátorky, které prý předvedla v souvislosti s prosazením novely pražských stavebních předpisů.

„Chceme restartovat důvěru mezi koaličními partnery, protože byla zásadně otřesena. To očekáváme od nadcházejícího koaličního jednání,“ sdělila Plamínková.

Matěj Stropnický

Náměstek primátorky Hlavního města Prahy Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice)

FOTO: Petr Hloušek, Právo

O situaci na magistrátu už v úterý jednali zelení. Zásah do pravomocí Stropnického je podle nich v rozporu s koaliční smlouvou a poměry v koalici brání v plnění programového prohlášení rady města. Jsou ale pro pokračování koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

Koalici chtějí zachovat i lidovci

Tu podpořili ve středu i pražští lidovci, chtějí také zachovat i současnou koalici. „Preferujeme současný stav koalice, to znamená Trojkoalice, ČSSD a ANO,“ řekl Novinkám předseda pražské KDU-ČSL Jan Wolf. [celá zpráva]

Co se týče personálního obsazení, respektují názor zelených. Pokud budou tedy chtít, aby zůstal Stropnický náměstkem, budou to lidovci podporovat.

Spor začal v úterý, kdy radní smetli ze stolu Stropnického klíčové materiály týkající se stavebních předpisů a schválili návrhy primátorky, které měl údajně připravit její sekretariát. [celá zpráva]

Piráti však ve čtvrtek přišli s tím, že v primátorčině kanceláři návrh být připraven nemohl. Proti tomu se Krnáčová ohradila. [celá zpráva]

Zastupitelstvo má v Praze 65 členů, koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice vládne těsnou většinou 33 hlasů. Za ANO je v zastupitelstvu sedmnáct členů, sociální demokraté i Trojkoalice mají po osmi křeslech.

Existují spekulace, že Trojkoalici by mohla v čele Prahy nahradit TOP 09. Stropnický v rozhovoru pro Novinky řekl, že se to stát může.

„I my uvažujeme o jiných variantách, než je pokračování téhle koalice a opozice. Koalice, ve které jsme teď, není jediným řešením,“ uvedl náměstek. O konkrétních variantách však mluvit nechtěl. [celá zpráva]