Demonstranti si přinesli transparenty s nápisy jako "Nenávist není řešení" či "Třiďme odpad, ne lidi". Provolávali hesla "Nejste v tom sami" nebo "My jsme tady s vámi" a společně se pomodlili za osud běženců. Akce se obešla bez rozmíšek, demonstranti se svým odpůrcem pouze diskutovali.

"Nesouhlasím s tím masivním přílivem, který je podle mého názoru naprosto nezastavitelný," prohlásil muž v kšiltovce s českou vlajkou.

"Když je nezastavitelný, tak je zbytečné s tím nesouhlasit," namítl jeden z protestujících.

Podle organizátorů demonstrace jsou utečenci v Jezové vězněni v rozporu s mezinárodním i českým právem. "Nejvíc skandální nám přijde, že v tom zařízení byly nebo možná stále ještě jsou drženy děti," řekl novinářům Miroslav Brož z Konexe. Zadržování dětí v zařízení vězeňského typu je podle něj v rozporu s mezinárodní dohodou o právech dítěte, jejímž je Česká republika signatářem.

Například v Německu si podle něj lidé z podobných zařízení mohou volně dojít na nákup, posedět v parku nebo si v těchto vedrech zaplavat na koupališti. "To bychom chtěli, aby těmto lidem bylo také umožněno," dodal.

Šéf správy uprchlických zařízení Miloslav Koudelný ale už dříve uvedl, že děti nejsou v zařízeních zadržené, jsou jen "ubytovány se zadrženými" dospělými a rodiny se ze zařízení případně přesouvají do volnějšího střediska.

Starosta Bělé Milan Lomoz na místě řekl, že není nadšen pozorností, které se nyní Bělé v souvislosti se zařízením pro uprchlíky dostává. "Myslím, že tahle demonstrace nepomůže ničemu – ani těm migrantům," míní.

Napjatá situace

V areálu Jezová, ležícím tři kilometry severně od města Bělá pod Bezdězem, je v poslední době napjatá situace. Kvůli vzpourám a ničení majetku tam hlídkují policejní posily z Prahy i dalších krajů. Prostory slouží k zadržení nelegálních migrantů, kteří většinou směřují do Německa. Jsou mezi nimi především Afghánci, Syřané a Iráčané. Nedávno byla kapacita areálu zvýšena na 700 lidí.

Kvůli uprchlíkům se v sobotu demonstrovalo také v Praze. Desítky lidí se sešly na protestech proti migrantům i na jejich podporu. Jedna z akcí byla zaměřena proti imigrační politice české vlády a druhá proti xenofobii. Při žádné se podle policie neobjevily potyčky, ale na protestu proti uprchlíkům byl zadržen jeden řečník. [celá zpráva]

Video

Řeč Mariána Magáta na Staroměstském náměstí. Zdroj: Novinky.cz

Několik set lidí z Česka i Německa v sobotu také protestovalo proti příchodu uprchlíků u bývalé celnice na česko-německém hraničním přechodu Cínovec-Zinnwald.

Z údajů evropského statistického úřadu Eurostat či ze zpráv českého a rakouského ministerstva vnitra vyplývá, že Česko patří v EU k zemím, kde cizinci žádají o azyl nejméně. Za první letošní pololetí evidovalo ministerstvo vnitra 784 žádostí o mezinárodní ochranu. Maďarsko jich mělo 85krát víc, Rakousko 36krát, Švýcarsko patnáctkrát a Bulharsko devětkrát víc. Méně než v Česku se uprchlíci snaží získat útočiště i v pobaltských státech, na Slovensku či ve Slovinsku.