„Značka by měla upozornit řidiče na výskyt těchto velkých zvířat, protože jejich střety s automobily jsou velmi nebezpečné,” řekl ředitel České krajiny Dalibor Dostál.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Značka by se měla objevit hlavně na jihu Čech, například na silnicích E49 a E551 na Jindřichohradecku nebo E39 na Českokrumlovsku, nebo na dálnici D1 v úseku Humpolec–Jihlava. Právě v této oblasti je losů nejvíce. Poslední střet losa s autem se stal v roce 2009.

Ochranáři tvrdí, že los se chová opačně než ostatní zvěř. „Když zvěř vidí auto, uteče. U losa je to naopak. Ten ztuhne a nehne se. Když do jeho vysokých nohou auto narazí, skácí se na přední sklo a může usmrtit řidiče i spolujezdce,” uvedl Jan Veselý ze společnosti Lesy ČR.

Inspirace v zahraničí

„My jsme se značkou Pozor los! inspirovali v zahraničí. Používají se například v Norsku, Finsku, Švédsku i třeba v Kanadě,” řekl Dostál. Ve vyjmenovaných zemích je ovšem losí populace podstatně vyšší než v Česku. Ve Švédsku je to 340 tisíc kusů, ve Finsku 110 tisíc a v Norsku 120 tisíc kusů.

Česká krajina již podobu značky konzultovala s ministerstvem dopravy, které bude nyní zvažovat, jestli ji zařadí mezi užívané dopravní značky v Česku. Podobu značek stanovuje vyhláška ministerstva dopravy.

Ta by se od příštího roku měla změnit v souvislosti s novými dopravními značkami, jako je například nová značka zákazu předjíždění pro kamióny, značka upozorňující na vjezd do emisní zóny, nebo právě nové výstražné značky upozorňující na pohyb divokých zvířat.