V pátek po 21:00 z areálu odjel autobus s rodinami s dětmi a s těhotnou ženou do Zastávky u Brna.

"Převezli jsme je na jiné místo, v zájmu zajištění bezpečnosti hlavně těch dětí, už jen proto aby nemusely být součástí těchto manévrů," dodala Rendlová.

V pátek tam došlo k protestu, při kterém někteří ze zadržovaných uprchlíků demolovali zařízení v areálu. Bouřit se začali krátce poté, co ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý v Bělé diskutovali se zaměstnanci zařízení a zamítli požadavky imigrantů. Policie proti cizincům zakročila. [celá zpráva],

"V průběhu noci ani v průběhu dnešního rána se vůbec nic nestalo, v zařízení je klid," řekla Rendlová. Areál hlídá policie se psy.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Areál v Bělé je v lese asi pět kilometrů od města Bělá pod Bezdězem. Zařízení pro uprchlíky vzniklo počátkem 90. let v objektech, které předtím používala sovětská armáda. Slouží k zajištění cizinců, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění ze země. Jsou tam především občané Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie.

Video

Migranti v Bělé začali demolovat zařízení v centru pro cizince

Zdroj: Česká televize/ČT24

Radnice v Bělé zatím žádné obavy obyvatel ani větší reakce na situaci nezaznamenala. „Samozřejmě lidé zaregistrovali větší pohyb policejních vozů, když přijížděly posily, ale jinak se to města vůbec nedotklo,“ řekl v pátek starosta Milan Lomoz.

První stupeň ochrany hranic

V Česku nyní kvůli migrantům platí první stupeň ochrany hranic, policie od června zvýšila počty kontrol zaměřených na uprchlíky. Kontroly se týkají silnic i vlakových spojů.

Během pátečního dne a noci policie zadržela v ČR 136 migrantů.

„Připravujeme se i na možné nasazení druhého stupně ochrany hranic, může se stát, že vláda 20. srpna dostane od ministerstva vnitra návrh, aby se zpřísnily kontroly na hranicích České republiky, což bude vázat kapacity policie. A my vedle toho potřebujeme finanční prostředky,“ řekl v pátek Chovanec.

Případný třetí stupeň by znamenal, že se do ochrany hranic zapojí i armáda. Tak dramatický scénář politici ještě nedávno nepředpokládali.