„Do pěti let chceme mít v armádě kolem 27 tisíc vojáků. V současnosti jsme někde kolem 21 tisíc," řekl Stropnický. Letos by měla armáda přijmout necelé 2000 lidí, i v dalších dvou letech by to mělo být vždy kolem 2000 vojáků.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle Stropnického tisícovka nových vojáků znamená pro ministerstvo náklady ve výši miliardy korun. Ministr má prozatím slíbené navýšení rozpočtu pro příští rok o miliardu korun, další miliardu by rád získal.

Rozpočet by se měl navyšovat i v příštích letech. Podle Stropnického by mělo na ministerstvo obrany jít v roce 2017 už více než 53 miliard korun a o rok později už přes 60 miliard. V roce 2020 by měla cílová částka přesáhnout 70 miliard.

K armádě nastoupí téměř polovina absolventů

Ze 197 vyřazených absolventů Univerzity obrany jich nastoupí více než 80 k armádě. Zbytek se bude věnovat dalšímu studiu. Univerzita obrany eviduje pro akademický rok 2015/2016 přes 2200 podaných přihlášek ke studiu na všech fakultách. „Je to zhruba o 12 procent méně než v roce 2014," poznamenal mluvčí univerzity Vladimír Šidla. Počet přijatých studentů je zhruba polovina, do vojenského studia kolem 660.

Na Univerzitě obrany v Brně bylo slavnostně vyřazeno 197 absolventů vojenského studia.

Na Univerzitě obrany v Brně bylo slavnostně vyřazeno 197 absolventů vojenského studia.

FOTO: Václav Šálek, ČTK

Rozdíl mezi vojenským a civilním studiem spočívá v tom, že vojenští studenti jsou už předem domluveni s armádou, že v ní zůstanou pracovat, kdežto civilní studenti si hledají zaměstnání sami v jakémkoliv odvětví i mimo armádu. Vojenští studenti navíc pobírají měsíční příspěvek ve výši necelých 10 tisíc korun. Podle Šidly dokončí studium zhruba tři čtvrtiny přijatých studentů.