Smlouva o výcviku iráckých pilotů vrtulníků byla podepsána loni. Státní podnik LOM Praha jej zajišťuje v Centru leteckého výcviku v Pardubicích. Armáda vedle toho poslala do Iráku nepotřebnou munici.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle Malenínského jsou iráčtí piloti v Česku asi dva týdny, je jich 31. Odhadl, že výcvik potrvá minimálně rok. Stropnický řekl, že trénink bude pravděpodobně rozvržen do několika turnusů. "Výcvik bude trvat, než bude jistota, že jsou vycvičeni," řekl Malenínský.

Část peněz za L-159 již má resort na účtech

O prodeji nepotřebných letounů L-159 do Iráku se jedná již několik let. Konkrétní obrysy dohoda začala nabírat před rokem, vláda prodej schválila letos v březnu. Za 15 strojů má Česko dostat 750 miliónů korun.

Stropnický ve čtvrtek řekl, že ministerstvo již má na účtu 620 miliónů. Tato částka podle něj bude stačit na to, aby si armáda u Aera nechala přestavět tři stroje ze svých zakonzervovaných zásob na dvoumístné verze. Ze sumy by ještě mělo asi 100 miliónů zůstat ministerstvu. Ministr poznamenal, že obchod je nyní již zcela na Aeru Vodochody a Iráku.

Video

Bojový letoun L-159 na archivních záběrech.

Zdroj: Army.cz

Blízkovýchodní země, která chce bitevníky nasadit do boje proti Islámskému státu, složila peníze jako zástavu. Ministerstvo proto věří v úspěšné dokončení obchodu.

Na dodávce 15 strojů pro iráckou armádu se ministerstvo dohodlo se společností Aero Vodochody na konci loňského srpna. Firma letouny koupí od armády a poté je prodá do Iráku. Takový postup vyžaduje zákon.

Aero Vodochody zajistí uvedení letounů do provozuschopného stavu a jejich doplnění další výzbrojí a municí. Zabezpečí také výcvik pilotů a pozemního personálu. Kolik za transakci z Iráku dostane, firma nezveřejnila.

Další stroje zamíří do USA

Ministerstvo obrany se snaží nepotřebné letouny prodat dlouhodobě. Loni v červenci rovněž uzavřelo smlouvu, na jejímž základě Aero Vodochody prodá letadla americké firmě Draken International. Američané by měli za 14 letounů zaplatit 220 až 250 miliónů korun a zároveň získali opci na dalších 14 letadel.

Česko ale může jejich množství snížit, čehož využije právě v případě prodeje Iráku. Armáda nepotřebuje 32 strojů. Celkem v minulosti ze 72 bitevníků zaplatila 51 miliard korun.