„Pakliže všechno dobře dopadne, všichni dodavatelé všechno dokážou, je stanoven den otevření tunelového komplexu na 20. září,“ řekl stanici Dolínek.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Rozhodčí soud by měl ve čtvrtek rozhodnout, kolik peněz dostane firma IDS, která na stavbu dohlížela. Požaduje 303 miliónů korun za nezaplacené faktury, soud ale už dříve rozhodl, že na tolik peněz nemá nárok.

„Nicméně částka 300 miliónů nám přijde neadekvátní, a proto jsme ani nebyli schopni najít shodu s protistranou,“ řekl Dolínek Radiožurnálu. Odhaduje, že město zaplatí zhruba polovinu.

Tunel Blanka

Tunel Blanka

FOTO: Mapy.cz

Odborníci mezitím vyloučili, že by kabely v tunelu poničila přívalová voda. Přiklánějí se spíše k tomu, že je poleptal roztok hydroxidu draselného a sodného – tyto látky se přidávají jako příměsi k tuhnutí betonu. [celá zpráva]

Cena se zdvojnásobila

Tunelový komplex Blanka vyjde včetně napojení na Strahovský tunel na 43 miliard korun. Původní cena měla být poloviční.

Výstavbu více než šestikilometrového tunelu Blanka zahájila v roce 2007 někdejší politická garnitura v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS).

Tunel vede z pražské Troje až na Malovanku v Praze 6  a podle původních předpokladů měl být otevřen již v roce 2011. Následně se termín uvedení do provozu několikrát posouval kvůli sporům hlavního města s dodavateli i technickým problémům s poničenou kabeláží.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Tisíce cyklistů se prohnalo tunelem Blanka. Zdroj: Novinky.cz

Doposud tak tunelem mohli projet pouze cyklisté, kteří Blanku využili v rámci Velké jarní cyklojízdy. [celá zpráva]