„Myslím, že státník Zemanova formátu nemá důvod podbízet se těm nejhorším pudům a nahrávat šíření nevraživosti vůči uprchlíkům,” uvedl Sobotka, který reagoval na úterní brífink Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Premiér připomněl, že  za problémy Klokánků může bývalé vedení, které je zadlužilo. Zároveň se pozastavil nad spojováním problémů Klokánků a pomoci uprchlíkům.

„Pan prezident dobře ví, že problém Klokánků, které v minulých letech katastrofálně zadlužilo jejich bývalé vedení, nijak nesouvisí se solidárním českým podílem na zvládání nejhorší uprchlické krize od konce druhé světové války. Vláda bude jednat při řešení všech současných vážných problému realisticky, ne populisticky,” dodal v poměrně ostře laděném prohlášení premiér.

Zeman dlouhodobě razí názor, že by ČR měla přijímat pouze uprchlíky z kulturně blízkých zemí, jako je Ukrajina.

Vláda plánuje během dvou let přijmout 1500 uprchlíků. Tento fakt zmínil v úterý i Ovčáček, který se pozastavil nad tím, že výrazně větší a lidnatější Polsko jich hodlá přijmout 2000.

Marksová: Nejde o pomoc dětem, ale pomoc organizaci

Proti vyjádření Zemana se ohradila i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Podle ní v případě klokánků nejde o peníze pro děti.

"Vláda zítra (ve středu) nebude rozhodovat o pomoci českým dětem, ale o pomoci jedné soukromé organizaci," poznamenal mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Marksová zdůraznila, že klokánky rušit nechce. Je ale podle ní nutné si uvědomit, že Fond ohrožených dětí, jenž klokánky provozuje, přiznává dluhy zhruba 120 miliónů korun.