„Návrh státního zastupitelství byl přijat, soud vzal obviněného do vazby, protože je důvodná obava, že se bude vyhýbat, skrývat, aby tak mařil trestní stíhání,“ sdělila státní zástupkyně Žaneta Čaňová.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Obviněný svého jednání před soudcem litoval. „Je mu celé záležitosti líto,“ dodala.

Policejní eskorta dovezla obviněného polského šoféra k soudu krátce po 9.30 hodině. V 9.40 vstoupil do soudní síně a po víc než hodině z ní odešel. Soudce Radim Švec, který o vazbě rozhodl, sdělil, že návrhu státní zástupkyně vyhověl.

Polský řidič kamiónu, který zřejmě způsobil vlakovou nehodu ve Studénce na Novojičínsku.

Polský řidič kamiónu u soudu v Novém Jičíně

FOTO: Pavel Karban, Právo

„Je tam skutečně důvod té takzvané útěkové vazby. Vzhledem k tomu, že jde o řidiče mezinárodní kamiónové dopravy – čili volný pohyb po území celé Evropy – my nejsme schopni jinak tomuto zabránit. A v té věci budou nutné ještě skutečně podstatné úkony, byť on nepopírá tu základní věc,“ vysvětlil a doplnil, že jinou možnost než vyhovět návrhu na vzetí obviněného do vazby neměl.

Nečekal vlak tak brzy

K osobě řidiče soudce řekl, že nyní bude převezen do vazební věznice v Ostravě.

„Psychicky ho to zasáhlo a uvádí, že tím, jak se postupně dozvídá o obětech, tak... Přistupuje k tomu skutečně jako člověk. Je si vědom toho, jak ta situace vypadá,“ nastínil soudce Švec.

„Popsal, že vjel na ten přejezd. Přiznává, že ví, že to blikalo, ale závory nebyly dole. A když ty závory spadly, tak nepředpokládal, že ten vlak přijede tak brzy,“ tlumočil soudce řidičova slova o tragédii.

Světla na přejezdu blikala půl minuty

Zástupce ředitele moravskoslezské policie Radim Witta ve čtvrtek řekl, že kamión vjel na přejezd v době, kdy červená světla blikala už více než půl minuty. Witta rovněž uvedl, že polský řidič dosud na českých silnicích problémy s dodržováním předpisů neměl.

České televizi později řekl, že podle neoficiálních informací z polské strany ale má řidič poměrně dost záznamů týkajících se dopravních přestupků v Polsku.

Zranění zůstávají v nemocnicích

Po nehodě zůstává šest lidí v nemocnicích. Tři z nich jsou ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče ve Fakultní nemocnici v Ostravě. V pátek to uvedl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Další tři lidé jsou v nemocnicích mimo ohrožení života. „Jeden pacient je s komplikovanou zlomeninou na standardním lůžku, ale je plně při vědomí a komunikuje,” doplnil Oborný.

Dva zranění se pak léčí v novojičínské nemocnici. „Jsou ve stabilizovaném stavu,” řekla mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Nehoda pendolina ze záznamu hasičů

Vlak Pendolino jedoucí z Bohumína po frekventované železniční trati směrem do Prahy narazil ve středu ráno na přejezdu ve Studénce do stojícího kamiónu. Nehodu nepřežili tři lidé, 18 jich bylo zraněno.

Ze zavinění srážky policie obvinila polského řidiče kamiónu, který vjel na přejezd v době, kdy už svítila červená světla. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí až deset let vězení.

Srážka pendolina s kamiónem si vyžádala dva lidské životy, vlak jel z Bohumína do Františkových Lázní.

Srážka pendolina s kamiónem si vyžádala tři lidské životy, vlak jel z Bohumína do Františkových Lázní.

FOTO: Petr Sznapka, ČTK

Stažená data z černé skříňky

Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal v pátek řekl, že se podařilo stáhnout data z jedné z černých skříněk z vlaku a nyní se budou vyhodnocovat.

"Mělo by se z toho dát zjistit, jakou rychlostí vlak jel, jestli strojvedoucí stihnul, nebo nestihnul brzdit, nebo nastavení systémů," řekl Drápal.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v pátek pokračuje v opravě trati a nástupišť, které byly při nehodě poškozeny. Místem nehody vlaky projíždějí sníženou rychlostí kolem 40 kilometrů v hodině, uvedl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. V provozu jsou již nicméně všechny čtyři koleje.

Kvůli stavebním pracím ale bude v pátek provoz částečně, podle aktuální potřeby, omezován.

„Pohybuje se tam velký počet lidí, je potřeba tam mít techniky a není možné, aby každé tři minuty od práce odskakovali kvůli tomu, že tam projede vlak,” vysvětlil Ptačinský. Zatím nedokázal odhadnout, kdy bude provoz ve Studénce obnoven zcela a bez omezení.