Senát ve čtvrtek projednával konvergenční program České republiky, což je dokument zpracovávaný ministerstvem financí o rozpočtové politice. Místo ministra financí Babiše, od nějž senátoři očekávali, že program přijde obhajovat, však na jednání horní komory dorazil ministr spravedlnosti. Což bylo napsáno i v programu jednání.

Senátora Vystrčila to ale pobouřilo. „Měl být tady v horní komoře, měl být v práci a není tady a já nevím proč. Pan ministr financí Andrej Babiš není v práci a nemaká a neplní své volební sliby,“ rozohnil se Vystrčil.

Toto nařčení však ministr financí zásadně odmítl. „Právě jsem skončil jednání o rozpočtu s ostatními ministry,“ ohradil se Babiš s tím, že nemůže být na dvou místech najednou a že ani nevěděl, že má v Senátu být.

V úterý posílal předsedovi Senátu dopis, v němž svou nepřítomnost omlouval.

Pelikán: Babiš pracuje 16 hodin denně

Pelikán řekl, že se s Babišem na jeho zastoupení v horní komoře domlouval při středeční cestě z Ostravy. „Asi na to mezitím pozapomněl. Bylo však nefér říkat, že není v práci, když pracuje 16 hodin denně. Dnes měl nějaké důležité jednání,“ řekl Novinkám Pelikán.

Dodal, že je normální, že se ministři v Senátu zastupují. „Je složité to skloubit, protože program Senátu se dělá dlouho dopředu,“ bránil Babiše.

Vystrčil však trvá na tom, že konvergenční program je závažný bod a že garantem je ministr financí. „Pro Senát, který neschvaluje rozpočet, je to jedna z mála možností, kdy může diskutovat a vyjadřovat své názory k tomu, jak by to s financováním z ekonomického hlediska mělo vypadat. A pan ministr udělá to, že nepřijde, a nahradí ho ministr spravedlnosti,“ nadával senátor.

Konvergenční bod není podle Vystrčila bodem, který by se nedal vyřadit a přesunout na příští schůzi Senátu.