„Popravdě jsem rád, že není trest smrti, protože bych ho určitě dostal,” konstatoval bývalý hejtman.

Jinak Rath přijal rozsudek s klidem. Bývalý hejtman mnohé překvapil svým rozhodnutím nedostavit se k soudu na vynesení závěrečného rozsudku. „Měl jsem na dnešek objednané pacienty a ti jsou pro mě důležitější než soud, jehož rozhodnutí jsem už znal,“ zdůvodnil svoji nepřítomnost Rath.

Na tiskové konferenci potvrdil, že od zdroje blízkého soudu už dopředu věděl, že má být odsouzen. Původně počítal s deseti lety, ale ani 8,5 roku nepovažuje za výhru. „Je to, jako by vám někdo místo obou očí vypíchl jenom jedno a půl,“ okomentoval výši trestu Rath.

„Dostáváme se do zvláštní státní sféry, kdy soud zabavuje cizí majetek,“ rozohnil se Rath. „Soud nechal propadnout majetek mého otce, u kterého se nepovedlo prokázat, že se nejedná o majetek mého otce,“ dovysvětlil.

Lékař David Rath. Před vynesením rozsudku prohlásil, že dá před soudem přednost pacientům. Po vynesení rozsudku uspořádal v Hostivici tiskovou konferenci, kam přišel v lékařském plášti, kolem krku stetoskop.

Lékař David Rath. Před vynesením verdiktu prohlásil, že dá před soudem přednost pacientům. Po vynesení rozsudku uspořádal v Hostivici tiskovou konferenci, kam přišel v lékařském plášti, kolem krku stetoskop.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Exhejtman stále tvrdí, že je nevinný a soud je pouze politický proces, který jej má zdiskreditovat. Jeho advokátka se odvolala.

Za strůjce tohoto procesu označil exministra Jana Kubiceho a jeho pracovníky a  exministra Jiřího Pospíšila. Hodlá dál bojovat a rozhodně prý neuvažuje o útěku do zahraničí.

Rath s novináři mluvil klidně, působil lehce zklamaně, ale pořád mu nechyběla ironie.

Video

Obhájkyně Davida Ratha po vynesení rozsudku