Zaorálek se odmítl vyjádřit ke spekulacím, které se v souvislosti se zmizením objevily.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Nikdo nás nekontaktoval, ani nemáme informace o jejich pohybu, o tom, kde se v této chvíli nacházejí,“ uvedl ministr. Od libanonské strany má informace o probíhající pátrací akci. Není podle něj ani jasné, zda jsou pohřešovaní stále na území Libanonu.

„Nebudu potvrzovat identitu, jakákoliv informace nebo spekulace by mohla ohrozit jejich bezpečnost,“ doplnil ministr.

Podle informací Práva jeli muži do země natáčet reportáž o uprchlících na libanonsko-syrských hranicích. [celá zpráva]

Objevily se rovněž spekulace, že zmizení souvisí s Libanoncem, který byl zadržen v Česku kvůli podezření z terorismu. Taxikář, který skupinu vezl a rovněž je pohřešován, by měl být jeho bratrem. [celá zpráva]

Auto, v němž jeli, se našlo asi 300 metrů od vojenského stanoviště v údolí nedaleko syrských hranic. Pátrání vyvolal otec taxikáře, jehož syn se nevrátil domů. Ve voze zůstaly osobní věci pětice mužů a místní média začala spekulovat o možném únosu.

Množství případů bude přibývat, bojí se Zaorálek

Šéf diplomacie apeloval na občany, kteří míří do rizikových oblastí, aby zvážili možná rizika. „Mám nepříjemný pocit, že množství těch případů může růst,“ dodal. Dojem mnoha Čechů, že v zahraničí jsou v bezpečí, protože nemáme minulost, za niž by nám někdo musel něco vyčítat, je iluzorní.

„I pro naše občany je situace mnohdy komplikovaná a nebezpečná,“ uzavřel Zaorálek  s tím, že další zasedání krizového štábu je naplánováno na pátek.