Například ostravská fakultní nemocnice zaznamenala za červenec 182 porodů a 196 narozených dětí. "Znamená to přes šest porodů denně," řekl Právu přednosta jejího porodnicko-gynekologického oddělení Peter Koliba. Zatímco vloni na této klinice porodilo 1867 žen, letos počítají, že překročí dvoutisícovou hranici.

Podle odborníků se o zvýšení porodnosti starají silné populační ročníky sedmdesátých let, které si pro potomka chtěly nejprve vytvořit zázemí, nebo teď rodí druhé či třetí dítě. Zároveň však také nyní rodí více ženy s datem narození po roce 1980.

"Pokles porodnosti byl dočasný. České ženy moudře odložily první dítě do pozdějšího věku. Navíc rodí silné ročníky," potvrdil Právu sexuolog Petr Weiss. Současně odmítl, že na zvýšenou porodnost má vliv loňské tropické léto spojené s větší touhou po sexuálním aktu. "Tak to není. Lidé souloží nezávisle na počasí," konstatoval sexuolog.

Někde už i přistýlky

V některých nemocnicích už pociťují nedostatek lůžek. Předělávají proto dvoulůžkové pokoje na třílůžkové a přidávají přistýlky. Maminky v nemocnici zůstávají jen nezbytně nutnou dobu. Pokud nenastanou žádné komplikace, už po třech dnech jedou domů. Z podobného vývoje se těší i v Opavě. Podle primáře Petra Hermana se zde od ledna narodily 503 děti, o 155 více než za stejné loňské období.

"Je to tady hezky zásobené, doslova padáme na hubu," směje se profesor Jaroslav Živný, přednosta gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK v pražské Apolinářské ulici. Zatímco v uplynulých letech zde registrovali zhruba 3500 porodů ročně, letos to zřejmě bude o pětistovku novorozenců více.

Vyšší porodnost zaznamenali také ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. "Letos už máme 500 porodů, a meziroční vzestup je osmiprocentní," řekl Právu docent Bohuslav Svoboda, přednosta gynekologicko-porodnické kliniky.

V Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí je podle primáře Jana Kovaříka situace podobná. "Denně se u nás narodí v průměru dvanáct dětí, letos už celkem 2200, o dvě stě více než loni touto dobou," sdělil Kovařík.

V Brně zkracují hospitalizaci

Plno je také v brněnské Fakultní nemocnici. "Vyšší příliv rodiček zvládáme, ale jedeme na doraz," potvrdila její mluvčí.*** "Personál je spokojen, když se rodí více dětí, práce je radostná," říká zase primářka novorozeneckého oddělení nemocnice U milosrdných bratří v Brně Ludmila Brázdová. Lůžka mají u Milosrdných obsazena, v některých případech zkracují hospitalizaci. Výraznější nárůst porodů předpokládá Brázdová ještě dva až tři roky. 

Napilno měli v posledních dnech také v porodnici v Mostě. Podle primáře gynekologicko-porodnického oddělení Bohumila Bradáče se však z tak krátkých časových úseků, jako jsou týdny, nedá vyčíst přesnější statistika. 

"Nejspíš rodičky migrují. Možná nám stoupají počty porodů na úkor některé ze sousedních nemocnic," domnívá se Bradáč.

Plno je prý i kvůli malování

Za plná porodnická oddělení mohou ale i jiné faktory. Někteří lékaři přičítají nával ve velkých porodnicích i tomu, že letní měsíce část nemocnic využívá k malování a různým opravám. dalším důvodem je to, že se menší poroodnice ruší a ty větší tak mají více rodiček.