V případě normálního smrtelníka by se právě to odmítnutí bralo jako přiznání. V případě dané významné osoby se ale asi sluší hovořit o naprosté střízlivosti a podivné poruše měřicího přístroje, případně - protože dechová zkouška má pouze orientační význam - o opici sice mohutné, leč jenom orientační.

Pak ovšem přichází druhá fáze vyšetřování a ta visí na odhadu způsobené škody. Do padesáti tisíc přestupek, nad padesát trestný čin. Ještě devatenáctého července řekl Právu ostravský policejní mluvčí Milan Klézl, že to vypadá na deset tisíc na jednom autě a padesát na druhém, k tomu navrch dva tisíce za dopravní značku. Pokud jde o tu značku - nemýlil se. Škodu na obou autech však včera znalec odhadl na 31 900. Asi se za ten čas něco samo zahojilo.

Smutná historie. Poučení pro lid prostý z ní ale plyne jasné: až se dostatete do podobné situace, zatloukejte, zatloukejte a zatloukejte, krev zásadně neceďte, vymlouvejte se třeba na hašlerky nebo na francovkou natřený zátylek. Kdyby to nepomáhalo, buďte k tomu ještě významným činitelem, pokud možno s úkolem působit ve jménu práva a spravedlnosti -to zabírá spolehlivě.

PRÁVO 7. srpna 2004