Pořízení nového vybavení se spolufinancovalo z prostředků Evropské unie. Nakoupily se vysílačky pro pořádkovou službu, služební auta, dýchací přístroje pro potápěče a nové vybavení pro pyrotechnickou službu.

Ačkoli žádost o finance z evropských fondů byla podána již před lety, pyrotechnici se dočkali nového vybavení až letos. Sami tvrdí, že je to v „hodině dvanácté”, protože počet výjezdů narostl meziročně zhruba o polovinu více než v roce 2013.

Předání techniky pro policejní pyrotechniky.

Předání techniky pro policejní pyrotechniky.

FOTO: Petr Horník, Právo

„Právě mimořádné události - výbuch dvou muničních skladů ve Vrběticích ukázal, že přesně ta technika, kterou nyní dostáváme, je nutná k tomu, abychom mohli splnit úkoly, které před námi stojí,“ řekl Dlouhý.

Nové ochranné kombinézy

Z dotací se například pořídily čtyři ochranné obleky. Proti starším typům je u těchto modelů možné otvírat hledí a celkově se lépe pohybovat.

„Kombinéza umožňuje větší hybnost, můžu si v tom kleknout a sám si ovládám spoustu funkčních prvků, protože ovladač je přímo na ruce. Sám si můžu zvednout hledí, to u těch předchozích modelů nebylo,“ popsal výhody nového obleku jeden z pyrotechniků.

Předání techniky pro policejní pyrotechniky. Na snímku šéf pyrotechniků Michal Dlouhý

FOTO: Petr Horník, Právo

Oblek, který by měl člověka chránit proti přetlaku, žáru i střepinovému účinku, váží 35 kilogramů a pyrotechnika do něj musí oblékat jeho kolegové zhruba pět minut. Pořizovací cena jednoho obleku je 1,7 miliónu korun.

Nový je i průzkumný pyrotechnický robot, který díky své výšce může zkoumat, zda není pod autem umístěna nálož.

Nová pracovní místa

Z evropských fondů si pyrotechnici rozšířili i vozový park. Kromě nákupu dvou vozů značky Mercedes Sprinter, které slouží k vyhledávání nástražných výbušných systémů, se pořídilo i šest vozů Ford Ranger a dva transportéry Volkswagen určené k přepravě pyrotechniků.

Pyrotechnická služba se také personálně rozšíří. Úřad vlády jim schválil dalších 15 pracovních míst. Posílený útvar nyní čeká kromě běžných úkolů i asanace bývalého vojenského újezdu. Rovněž by měla proběhnout pyrotechnická asanace v oblasti Boříles na Břeclavsku.