Gazdík věří, že právě spolupráce s regionálními uskupeními přinese do krajské politiky výrazné osobnosti, které podle něj za současného stavu scházejí.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Starostové šli do posledních voleb – stejně jako do těch parlamentních – s TOP 09, a to ve všech krajích. Obecně se ale ví, že tato spolupráce jim v regionech přestává vyhovovat.

Ve většině krajů dohoda upečená

„Jsme přesvědčeni, že nemá smysl tříštit síly, ale dokázat voličům, že jsme schopni se domluvit už nyní před volbami. Chceme kraje rozvíjet jako průhledné, nekorupční a finančně soběstačné,“ prohlásil v pondělí Gazdík.

Hnutí už je podle něj v osmi krajích před podpisem dohody s regionálními subjekty, v dalších krajích je dohoda na spadnutí. Například na Vysočině půjdou Starostové do předvolební koalice s SNK-ED, v Moravskoslezském kraji s hnutím Ostravak, v Jihočeském kraji s hnutím Občané pro Budějovice a v Karlovarském kraji s Karlovarskou občanskou iniciativou.

V Královéhradeckém kraji vznikne předvolební koalice s hnutím Východočeši, za které bude kandidovat dokonce současná poslankyně hnutí ANO Martina Berdychová. "Jsem místopředsedkyně Východočechů, takže budu kandidovat za Východočechy, nikoliv za ANO. Hnutí ANO nás ale v minulosti podporovalo, i finančně. Pro rok 2016 se rozhodlo kandidovat samo,“ vysvětlila už dříve Právu Berdychová.

Bez TOP 09 možná i v parlamentních volbách

V každém kraji si místní Starostové a nezávislí rozhodují o koalici sami. Čas mají do 30. června. V případě, že by ani do tohoto data nepředložili, s kým chtějí ve volbách 2016 kandidovat, rozhodne to za ně celostátní vedení STAN.

Zda tuto formu spolupráce zvolí Starostové i v příštích parlamentních volbách v roce 2017, Gazdík zatím neřekl. „V současné době ještě parlamentní volby neřešíme, řešíme krajské volby,“ odpověděl na dotaz Novinek.

Hnutí nicméně v současnosti platí za „bohatou nevěstu“ – velké parlamentní strany už se vyslovily, že by rády navázaly volební spolupráci se Starosty, které pro příští sněmovní volby už nebude vázat smlouva o spolupráci s TOP 09.