Hlavní obsah

Proti imigrantům může ČR nasadit i armádu

Aktualizováno

V případě, že by se ještě zhoršila situace s imigranty, může ČR nasadit i armádu k ochraně hranic. Navíc podle ministerstva vnitra mohou policii pomáhat také příslušníci vězeňské služby nebo celní správy - už jsou na to připraveny plány. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolal na neděli předsednictvo Bezpečnostní rady.

Foto: Zdeněk Seiner, Právo

Čeští výsadkáři. Ilustrační foto

Článek

„Policie zvýšila kontroly a zesílila opatření v krajích, které sousedí s Rakouskem. Kapacity policie však mají své limity. Při dlouhodobém nasazení či při velkém náporu bude potřeba zapojit i další složky,” tlumočila slova ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) jeho mluvčí Petra Kučerová.

„Konkrétní plány máme připraveny. Detaily ovšem nejsou určeny ke zveřejnění. Vláda může povolat k plnění úkolů policie vojáky v činné službě a příslušníky vězeňské služby nebo celní správy,” doplnila.

Bezpečnostní rada v neděli

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolal na neděli předsednictvo Bezpečnostní rady. Znepokojují ho útoky v Tunisku a Francii a také ilegální imigranti. Už dříve v sobotu bylo oznámeno, že se u nás zvyšují bezpečnostní opatření například na letišti a u ambasád.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl, že zvýšená bezpečnostní opatření se týkají i detašovaných pracovišť napadené americké firmy. Páteční atentát na jihovýchodě Francie se odehrál v areálu americké společnosti Air Products, která v Česku působí v Praze, Brně a Děčíně.

KOMENTÁŘ DNE:

Česko na summitu EU vyhrálo i prohrálo - Výsledky unijních jednání o uprchlících komentuje jako Pyrrhovo vítězství Jiří Pehe. Čtěte zde >>

"Zatím nemáme žádnou informaci, že by České republice hrozil aktuálně nějaký útok," řekl ministr ČT.

ČR posílila kontroly na hranicích. Počet zadržených migrantů na českém území byl sice v uplynulých týdnech o něco větší, ale podle policie jde o  desítky lidí. Největším problémům čelí Řecko, Itálie a posléze Německo jako hlavní cílová země.

Pro zpřísnění režimu na vnějších i vnitřních hranicích Evropské unie, které by omezilo svobodný pohyb, jsou víc než tři čtvrtiny Čechů. Proti je 22 procent, zjistila agentura STEM/MARK v průzkumu pro Českou televizi. Skoro devět z deseti Čechů si myslí, že EU nynější příliv běženců nezvládá. Morální povinnost uprchlíkům pomoct cítí 44 procent účastníků průzkumu, opačně smýšlí 55 procent. Necelých 30 procent lidí by pomáhalo jen migrantům z politických důvodů, téměř dvě pětiny Čechů by nepodporovaly žádné z nich. Agentura se před víkendem ptala tisícovky lidí starších 18 let.

Reklama

Výběr článků

Načítám