Sedmnáct ministrů složilo do rukou prezidenta slib, premiér Stanislav Gross převzal jmenovací dekret už minulý týden.

Vláda je založena  na koaliční dohodě stejných stran, jako Špidlův kabinet - ČSSD, KDU-ČSL, US-DEU a  ve Sněmovně se může opřít - stejně jako ta předcházejí - pouze o nejtěsnější většinu 101 hlasu.

Dvě ženy, šest nových tváří

Grossova vláda má osmnáct členů, o jednoho více než oředcházející - ministrem bez portfeje je Jaroslav Bureš. Resortů tak nepřibylo.

Oproti předcházejícímu kabinetu zasednou ve vládě dvě ženy - k Petře Buzkové  (ČSSD), která nadále povede ministerstvo školství, přibyla Milada Emmerová (ČSSD), jež povede resort zdravotnictví. V Grossově sestavě je šest nových tváří oproti předcházející vládě, což opozice považuje jen za kosmetickou změnu a kabinet tak nazývá stále Špidlovým, jen bez Špidly.

Menším stranám ve vládě zůstal stejný počet křesel - lidovci i unionisté mají po třech ministrech. Zatímco KDU-ČSL zůstala stejná ministerstva, unionisté se budou stěhovat. Výjimkou je Vladimír Mlynář, zůstává na ministerstvu informatiky. Vicepremiér Pavel Němec přechází z ministerstva pro místní rozvoj na ministerstvo spravedlnosti. Novým členem je Karel Kühnl, který ve Špidlově vládě nebyl a povede ministerstvo obrany. O ministerský post přišel bývalý šéf US-DEU Petr Mareš.

Nováčci budou uvedeni ve čtvrtek a v pátek

Nový kabinet se z Hradu přesunul do Strakovy akademie ke svému prvnímu zasedání. Na něm si odhlasoval, že o důvěru poslance požádá 24. srpna. 

Ve čtvrtek a v pátek Gross uvede do úřadů pět nových ministrů. První bude ve čtvrtek v 10:00 ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD), hodinu poté doprovodí premiér na ministerstvo místního rozvoje Jiřího Paroubka (ČSSD), o dalších šedesát minut později uvede do funkce nového ministra vnitra Františka Bublana (nestraník za ČSSD). V pátek do svých nových úřadů usednou ministři Unie svobody-DEU. Pavel Němec, který do vládní krize vedl místní rozvoj, oficiálně nastoupí na ministerstvo spravedlnosti v 09:30, o hodinu později předseda vlády předá ministerstvo obrany Karlu Kühnlovi.

Zbývající dva nováčkové v kabinetu - místopředseda vlády pro hospodářství Martin Jahn a ministr bez portfeje Jaroslav Bureš budou patrně úřadovat ve Strakově akademii.

První zkouškou nové vlády bude hlasování o důvěře.

Nová vláda České republiky 
premiér Stanislav Gross (ČSSD)
vicepremiér Zdeněk Škromach (ČSSD)
vicepremiér Pavel Němec (US-DEU)
vicepremiér Martin Jahn (nestraník)
vicepremiér Milan Šimonovský (KDU-ČSL)
bez portfeje Jaroslav Bureš (za ČSSD)
vnitro Frantrišek Bublan  (nestraník)
obrana Karel Kühnl (US-DEU)
finance Bohuslav Sobotka (ČSSD)
zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL)
místní rozvoj Jiří Paroubek (ČSSD)
školství Petra Buzková (ČSSD)
zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD)
kultura Pavel Dostál (ČSSD)
průmysl a obchod Milan Urban (ČSSD)
spravedlnost Pavel Němec (US-DEU)
práce a soc. věci Zdeněk Škromach (ČSSD)
doprava Milan Šimonovský (KDU-ČSL)
zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD)
informatika Vladimír Mlynář (US-DEU)
život. prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL)