Ten se zabýval sporem pohřební služby, jež se žalobou bránila pokutě 60 000 korun, kterou jí uložila Česká obchodní inspekce za to, že požadovala po pozůstalém proplacení převozu těla zemřelého na pitvu. Pokutu následně krajský soud zrušil.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Podle NSS však došlo k chybné interpretaci zákona, neboť pojem „převoz zemřelého na pitvu“ v sobě obsahuje i další úkony, které s převozem souvisejí.

„Celý převoz je hrazen z veřejného zdravotního pojištění zemřelého a pohřební služba jej nemůže navíc objednateli účtovat pod položkami, které jsou v ceně služby již zahrnuty,” konstatoval NSS s tím, že rozsudek krajského soudu musí být zrušen.

Mrtvého by mohli nosit sami

NSS připomněl, že pokud by mohly být další úkony spojené s převozem na pitvu hrazené zvlášť, mohlo by hypoteticky dojít k  situaci, „kdy by pozůstalí nebo formální objednatel převozu zemřelého na pitvu specificky 'neobjednanou' službu snesení zemřelého k transportnímu vozidlu zajistili sami, vlastní silou nebo třeba s pomocí třetích osob,” což by bylo absurdní.