Pak je noční můrou premiéra chování řady lidí z jeho vlastní strany, kteří zkoušejí, kam až můžou zajít v neposlušnosti vůči většinovým rozhodnutím ČSSD podpořit tuto vládu.

Další překážkou je doutnající boj mezi Stanislavem Grossem a Miroslavem Kalouskem o větší vliv ve vládním rozhodování a o lepší dojem, který udělají na veřejnost, aby volila v příštích volbách jejich barvy.

S tím je spojena mediální rovina tohoto boje, která se projevila v minulých dnech, kdy v psaní médií o sestavování vlády na body vyhrál Kalousek, jehož interpretace převzal nejeden žurnalista a v několika případech celá redakce z toho udělala svou linii, ba šla i dál a představila tento kabinet jako Grossův debakl, aniž vůbec začal fungovat. Nesmíme zapomenout ani na glosátora dění z Pražského hradu. Václav Klaus překypuje aktivitou a kromě přímých prezidentských povinností zvládá i psaní esejů, z nichž ten předvčerejší o vládě by se vyjímal jako sloupek v Populárních listech či Hlasu lidu, kdyby u nás vycházely - tak přesně zrcadlí zprůměrňované výtky vůči nové vládě, které vyslovují nepolitičtí občané.

Starosti kolem připravovaného státního rozpočtu, malá zkušenost premiéra se zahraniční politikou či předem daná programová nesourodost tří vládních stran, to jsou již banální postřehy. Blízko pod povrchem ale leží jiný vulkanický zdroj. Grossova váhavost s výběrem posledního člena týmu do čela resortu zemědělství se oficiálně nijak nevysvětlila. Není možné naletět na pohádku, že několikadenní intenzívní jednání se zadrhla na tom, zda Jaroslav Palas bude, či nebude chtít zkoušet štěstí v podzimních senátních volbách.

V politice ale prázdno nevydrží ani vteřinu. Okamžitě se začalo říkat, že Gross nebyl s to říct jasné ano či ne, protože byl vystaven tlaku dvou protichůdných, ale stejně silných skupin ze světa byznysu, z nichž jedna Palase prosazovala a druhá zatracovala. Taková situace je sice pro premiéra běžná, neobvykle dlouhá ale byla Grossova nerozhodnost tváří v tvář lobbistům.

Význam mělčin se nesmí přeceňovat. Vládní loď Miloše Zemana neplula, ale byla vlečena po šutrech s děsným skřípotem - a s jakou nostalgií si dnes vzpomíná spousta voličů na zlaté Milošovy časy! Přitom odpověď na otázku, co udělal Zeman sociálního pro lidi, nebude čítat mnoho bodů.

Jestliže Grossův kabinet dokáže prosadit novomanželské půjčky, prodloužení mateřské dovolené, diferencované daňové zatížení pro velké firmy (vysoké sazby) a malé a střední podnikatele (nižší sazby) či další viditelné body, větší část popsaných překážek patrně překoná. Ale... viz začátek článku.

PRÁVO 4. srpna 2004