Bývalý bankéř Pros, kterého Babiš odvolal z postu náměstka, se má stát odborným náměstkem pro sekci informačních technologií a pak náměstkem pro ekonomiku. Babiš na zprávu, že Pros jde na ministerstvo dělat odborného náměstka, reagoval slovy: „Neuvěřitelné. Tomu se říká odpolitizování státní správy.“

Jak potvrdila mluvčí ministerstva Michaela Lagronová, Pros nahradí na postu Vladimíra Zavázala, jehož čeká kariérní propad na ředitele odboru administrativy a zpracování informací.

Zavázal je tak dalším kariérním diplomatem, který odchází z vedení ministerstva. Předtím jako náměstek skončil bývalý velvyslanec v Berlíně Rudolf Jindrák. Ten je poradcem premiéra Bohuslava Sobotky a později má jako ambasador nahradit Livii Klausovou v Bratislavě.

Ve vedení MZV zbývají podle organizační struktury jen dva kariérní diplomaté, náměstci Ivo Šrámek a Jana Červenková. Od 1. července na pozicích odborných náměstků zůstanou Lukáš Kaucký a Jakub Kulhánek s vazbami na soc. dem. Jediným politickým náměstkem zůstává nestraník Petr Drulák.

Půjde z Hradu Forejt?

Podle informací Práva má namířeno z Pražského hradu do Černínského paláce také Forejt, a to na funkci šéfa protokolu. Ten na dotaz Práva v pátek nereagoval a hradní mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že o žádných změnách neslyšel.

„O žádných personálních změnách nic nevím a ani jsem takové debaty nezaznamenal. Čeká nás nyní návštěva Vysočiny, a pak bude mít pan prezident dovolenou, takže se v nejbližší době nic takového nechystá,“ uvedl.