Lidice se do hledáčku německého bezpečnostního aparátu, který marně pátral po stopách, které by jej dovedly ke strůjcům atentátu, dostaly náhodou.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zachycená milostná korespondence nacisty přivedla na stopu odkazují do Velké Británie, neboť dva muži pocházející z obce sloužili za druhé světové války v britském královském letectvu. Třebaže Němci nezískali žádný důkaz, že by kdokoliv z obyvatel obce jakoukoliv spojitost s atentátem, rozhodl se Karl Hermann Frank z pozice státního ministra navrhnout Adolfu Hitlerovi razantní postup, který mu byl obratem schválen.

Postřílení obyvatelé Lidic

Postřílení obyvatelé Lidic

FOTO: Profimedia.cz

V předvečer masakru byla obec obklíčena jednotkami SS a policie. Celkem 173 mužů bylo na místě zastřeleno, další obyvatelé byli popraveni v dalších dnech.

Památník dětem v Lidicích

Památník dětem v Lidicích

FOTO: Radek Plavecký, Právo

Vyhlazení Lidic se  stalo symbolem, který zasáhl veřejnost na celém světě. V několika zemích byly obce přejmenovány na Lidice, vznikla rovněž sbírka na obnovu vesnice. K ní došlo po skončení války nedaleko původní obce, na jejímž místě vznikl památník obětem.

Do Lidic ve středu zamíří prezident Miloš Zeman se slovenským protějškem Andrejem Kiskou. V památníku uctí oběti druhé světové války. Kisku čeká rovněž setkání s pamětníky.