Náměstkyně ministerstva kultury Kateřina Kalistová (ČSSD) na úterní debatě o koncentraci vlastnictví médií v Senátu připustila, že do návrhu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který chce v srpnu předložit vládě, přidá i zákaz křížení médií.

„Nevylučuji to,” řekla novinářům s tím, že to ještě zkonzultuje s koaličními stranami.

Pokud by takový návrh prošel, jednotlivci by nemohli vlastnit více médií z různých odvětví. To by mohlo omezit právě šéfa hnutí ANO Babiše, o kterém se spekulovalo, že se chystá koupit jednu z velkých celoplošných televizí.

Novela neřeší současnou situaci

Kalistová nicméně podotkla, že případná úprava zákona nebude řešit současnou situaci. „Bude se vztahovat pouze do budoucna,“ upozornila náměstkyně.

Ministr financí Andrej Babiš je vlastníkem mediálního domu Mafra, pod který patří deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, server idnes.cz i hudební televize Óčko. Šéfu hnutí ANO, respektive jeho firmě Agrofert, patří také Rádio Impuls.

Jirák: Syndrom Babiš

K regulaci křížení vlastnictví médií se přiklonil i poslanec Daniel Korte (TOP 09). „V zákoně by to mělo být. Měl by se zpřísnit také zákon o střetu zájmů,“ uvedl poslanec.

Problém týkající se střetu zájmů zdůraznila na konferenci i bývalá poslankyně a advokátka Hana Marvanová. „Po revoluci bylo nemyslitelné, kdyby chtěl člen vlády koupit média nebo je vlastnit. Každý si musí vybrat, jestli chce mít média, nebo být v politice,“ sdělila. Dodala, že média fungují jako jakýsi pomyslný čtvrtý pilíř moci a ten musí být od legislativy, exekutivy i jurisdikce oddělený.

Zda se vůbec dá kartelování politické a mediální moci nějak vyřešit, je podle mediálního experta Jana Jiráka otázkou. „Ve vzduchu visí syndrom Babiš. Nejsem jeho zastánce, ale bude ve velmi výhodné pozici,“ komentoval současnou situaci Jirák.