Na spíše skromnější verzi pietního místa se shodli zástupci brodské radnice s autory vítězného návrhu úpravy plochy před restaurací Družba, pražskými architekty Petrem Brožkem a Kristýnou Ryndovou.

„Připomínání tragické události v Uherském Brodě je citlivá věc nejen pro obyvatele města, ale zejména pro pozůstalé po obětech. Při návrhu pietního místa jsme se snažili vyhnout vytvoření pompézního artefaktu. Místo umístění sochy, kašny nebo kříže jsme se rozhodli vše řešit pouze drobnou architektonickou úpravou povrchů před budovou restaurace,“ vysvětlil architekt Brožek.

Pietní parčík nacházející se v těsné blízkosti restaurace, kde brodský kat zastřelil sedm nic netušících hostů, servírku a poté obrátil pistoli proti své hlavě, bude tvořit vyvýšený travnatý ovál se třemi vysazenými stromy.

Video

Pieta za oběti střelby v Uherském Brodě

„Tvar oválu reaguje na okolní síť cest a zároveň symbolizuje koloběh běžných životů – cyklické a opakující se příběhy a události. Plocha oválu je zatravněna a jeho terén je navýšen do tvaru mírného kopečku. Napříč travnaté plochy je vytyčena rovná cesta spojující přechod pro chodce a vchod do restaurace,“ přiblížil architekt.

Vizualizace místa před restaurací Družba v Uherském Brodě

Vizualizace místa před restaurací Družba v Uherském Brodě

FOTO: Archiv Petr Brožek

Chodník bude v oválu zařezán do svahu a má symbolizovat událost, která koloběh některých životů narušila a vytvořila jizvu v lidských duších.

Vybírali ze čtyř návrhů

Uherskobrodská radnice vybírala celkem ze čtyř architektonických návrhů na vytvoření pietního místa. „Další uchazeči byli z Uherského Brodu, z Uherského Hradiště a jedna nabídka přišla ze Slovenska. Rozhodujícím faktorem pro výběr konkrétní nabídky byla celková vize architektonického řešení a jednoduchý grafický návrh,“ vysvětlila Markéta Švehlíková z uherskobrodské radnice.