Jedná se o jednu z nejvýznamnějších architektonických staveb 20. století. Vůbec první kremace se zde uskutečnila 29. září roku 1923.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ještě než do krematoria vejdete, přivítá vás monumentální schodiště zakončené terasovitým dvouramenným ochozem. Stavba je dvoupodlažní.

Pohledem z dálky může krematorium připomínat pohádkový domeček. Návštěvníci v něm mohou vidět například pískovcové plastiky dívek od K. Linharta v nadživotní velikosti. Kromě klasického vybavení, které má každé krematorium, se zde nachází také dvojice již nepoužívaných pecí. Ty se nacházejí pod hlavní smuteční síní.

Krematorium vzniklo v období rondokubismu, který se vyznačoval pozitivním, barevným, obloučkovým, hladkým a ohebným stylem. Jeho stavba byla chápána jako propagace pohřbu žehem.

Veřejnost zpočátku tuto netradiční budovu, jejímž autorem je Pavel Janák, nepřijala s úplným nadšením, ale postupem času byla předurčena k výjimečnosti. Směry jako rondokubismus, obloučkový kubismus a jiné existovaly především během první republiky v Československu.

Lidé na tyto směry reagovali spíše negativně. V pozdějších letech se to změnilo, v 90. letech byly snahy tento specifický styl zahrnout do evropského kontextu art deco.