Loni v prosinci poslal plzeňský soud do vězení na šest let sexuálního devianta za brutální útoky na ženy. Čtyřiadvacetiletého Karla Hříbala přitom dobřanští psychiatři v témže roce propustili ze soudem nařízené ochranné sexuologické léčby za opakované napadání žen v minulosti s tím, že je neškodný.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Nemohl si pomoct

Duševně narušený muž potom jednu ženu málem umlátil a druhé chtěl podříznout krk ve snaze přinutit ji k pohlavnímu styku. Oběti mají dodnes psychické problémy.

„To nutkání bylo tak silné, že jsem si nemohl pomoct. Čím více se ženy bránily, tím víc mě to vzrušovalo,“ přiznal u soudu Hříbal.

Českobudějovický soudní znalec Jiří Hrdlička u něho zjistil patologickou sexuální agresivitu, která se projevuje opakovanými sexuálně motivovanými útoky na neznámé ženy, provázenými narůstající brutalitou.

„V ústavu a ani při jeho ambulantních návštěvách vůbec nepřistoupili k útlumové sexuologické léčbě,“ podivoval se u soudu Hrdlička nad postupem dobřanských kolegů, kteří měli Hříbala v péči.

„Zatímco obžalovaný za svůj čin ponese trestněprávní odpovědnost, nedůslednost psychiatrů zůstane jen v rovině morální,“ prohlásil tehdy Hříbalův advokát Jiří Pražák.

Další otřesný případ má nyní na stole plzeňský soud. Bude rozhodovat o zabezpečovací detenci pro psychicky narušeného muže, jehož propustili lékaři z dobřanské nemocnice a který poté opětovně sexuálně útočil na děti. Loni v říjnu vyšel u soudu najevo exces dobřanského primáře a soudního znalce Michala Hrona. Ten chtěl pro závislost na lécích ke snížení úzkosti nechat zavřít do léčebny 46letého Martina S. z Plzně, kterého ani neviděl. Muž už přitom úspěšně absolvoval odvykací terapii v jiném psychiatrickém zařízení.

Hron na žádost státního zástupce loni v létě vypracoval doplněk ke znaleckému posudku na Martina S. kvůli násilnému přečinu spáchanému v minulosti v důsledku závislosti na psychostimulačních lécích. Znalec do posudku napsal, že muž je na svobodě nebezpečný a je třeba ho od společnosti izolovat v ústavu.

Nebyl to žert

Jenže Martin S. v mezidobí nastoupil léčbu v plzeňské fakultní nemocnici a podle zprávy ošetřujícího lékaře, kterou si soud vyžádal, nevykazoval žádné závadové abstinenční příznaky. To ale Hron nevěděl, protože dotyčného muže vůbec nekontaktoval a posudek vypracoval na základě starých zpráv z jeho dřívější hospitalizace v léčebně.

„Nejdřív jsem si myslel, že si ze mě někdo hloupě střílí,“ vzpomínal Martin S. na to, když mu ze soudu zavolali, aby přišel, že budou rozhodovat o tom, jestli ho zavřou do blázince. Když zjistil, že to není žert, málem se sesypal.

„Vůbec jsem neměl tušení, proč bych měl být najednou pod zámkem v léčebně jako nějaký nebezpečný deviant, když pravidelně docházím na terapie a podle výsledků už nevykazuji žádné závadové abstinenční příznaky,“ neskrýval muž před soudem své rozčarování. Soudkyně nakonec smetla návrh na ústavní léčbu ze stolu a v odůvodnění svého rozhodnutí vyjádřila nad postupem Hrona určité pochybnosti.

Lékaři na pervitinu

V loňském roce muselo vedení léčebny také řešit velký skandál kolem dvou tamních lékařů, kteří užívali pervitin. Až když to prasklo před soudem, který potrestal za distribuci drog zdravotní sestru, oba lékaři z nemocnice odešli.

„Potřebovali se nabudit, aby mohli práci lépe snášet,“ řekla v rozhovoru pro Právo odsouzená sestra, která oběma doktorům pervitin obstarávala a která jej rovněž užívala.

Podle ní drogu oba lékaři brali dlouhodobě. „S přestávkami to bylo možná nějakých osm let. V průměru jsem jim dodávala pervitin tak jednou za měsíc. Šňupali ho,“ pokračovala žena s tím, že jeden z lékařů fetoval vyloženě kvůli stresu v práci, ten druhý to bral spíše jako zábavu.

„Když si dali lajnu, tak je práce bavila mnohem víc. Činnost, kterou normálně nesnášeli, dělali rádi,“ dodala. Zároveň tvrdila, že si po celou dobu nikdo ničeho nevšiml. Drogu jim předávala většinou přímo v léčebně.

Ve středu odpoledne policie vyhlásila pátrání po dalším pacientovi Psychiatrické nemocnice v Dobřanech. Sedmnáctiletý mladík se v úterý odpoledne nevrátil z terapeutické vycházky po areálu nemocnice. Byl na ní v doprovodu své matky. V noci na čtvrtek ho pak policisté našli v Plzni. [celá zpráva]