S podobnou výstrahou vystoupil včera také soc. dem. poslanec Radim Turek, jehož jméno zaznívalo v moravskoslezské organizaci soc. dem., odkud pochází, jako dobrý tip na ministra obrany.

"Pro mě není důležité, jak se ministr zahraničí jmenuje, ale jaké to ministerstvo je. A moje zkušenost je taková, že soc. dem. má do něj nulový vhled, nulový vliv na jeho chod. Je to spíše ministerstvo Josefa Zieleniece, ducha i lidí Josefa Zieleniece. Pokud se nezmění některé prvky a také osoby na ministerstvu zahraničí, nemám příliš mnoho důvodů takovou vládu podporovat," řekl Právu Laštůvka.

Turek uvedl pro ČTK, že je rozladěn z toho, že šéfem obrany bude asi Kühnl. Turek soudí, že ČSSD se příliš upnula na získání ministerstva pro místní rozvoj, což se jí nakonec podařilo. "Já to cítím skoro (tak), jako že jsme oslabeni. Ztrátu resortu obrany považuji za velice neuváženou. To je klíčový resort," uvedl Turek.

"Jestli se potvrdí, že to bude pan Kühnl, tak avizuji, že mám velmi vážný problém s tím rozhodováním (o vládě)," dodal. S tímto názorem podle svých slov není v klubu ČSSD zdaleka sám.

Kavan se chystá protestovat

Stejně jako Laštůvka žádá změny v zahraničním resortu i jiný odborník soc. dem. na mezinárodní vztahy, exministr zahraničí a poslanec Jan Kavan. "Ať už tam bude kdokoli, jde o to, aby došlo ke změně současné zahraniční politiky," odpověděl Právu Kavan. Výhrůžku, že jinak vládu nepodpoří, k tomu však nepřipojil, hodlá v takovém smyslu vystoupit na sobotním ústředním výkonném výboru (ÚVV) soc. dem.

Podle Kavana bude záležet hlavně na znění vládního prohlášení. "Aby odpovídalo pohledu na zahraničněpolitické otázky, který má ČSSD a naprostá většina stran a vlád v Evropě, a aby to nezůstalo jen na papíře," dodal Kavan s tím, že taková dohoda má předcházet hlasování o důvěře vládě, a to včetně personálních kroků.

Na námitku, že poslanci podepsali větu, v níž vyjadřují společnou vůli pro koaliční vládu, Kavan řekl, že se to netýká vlastního hlasování o důvěře. "Záleží na tom, zda všech 101 poslanců bude přesvědčeno, že nedošlo pouze ke kosmetickým úpravám vlády, že to není, jak se bonmotem říká, Špidlova vláda bez Špidly," poznamenal Kavan a dodal: "Není v rozporu s podpisem hlasovat proti této vládě."

Titze zklamal Kühnl na obraně

Zklamán z toho, že v čele obrany by mohl být Kühnl, je i další poslanec soc. dem., Miloš Titz, o němž se spekuluje jako o možném kandidátovi na šéfa tohoto resortu pokaždé, kdy se připravuje změna na postu ministra obrany. "Vím, že sestavování vlády není legrace, ale docela bych bral, kdyby se s námi aspoň někdo, aspoň náznakem poradil," řekl Titz pro ČTK.

Titz není členem předsednictva ČSSD, na němž Gross ve středu zmínil Kühnlovo jméno v souvislosti s resortem obrany. Proti Kühnlovi Titz podle svých slov osobně nic nemá, nikdy ho ale prý neslyšel mluvit o armádě ani projevovat o ni zájem. Téměř nikdo podle něho nemůže přijít do čela tohoto ministerstva jako hotový odborník, Titz ale žádá přinejmenším "poučeného laika". Také on má pocit, že ČSSD přecenila význam ministerstva pro místní rozvoj.

Foldyna couvl od menšinové vlády

Šéf ČSSD v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna by podle svých slov byl rád, kdyby významnou roli začal hrát zahraniční výbor Sněmovny právě s předsedou Laštůvkou. "Vnímám to, že se říká, že není nejsilnější stránkou Stanislava Grosse zahraniční politika. Nicméně v týmu soc. dem. jsou dvě největší osobnosti diplomacie v aktuální politice - Jan Kavan a Vladimír Laštůvka," řekl Právu Foldyna a odmítl, že by vládní změna byla jen kosmetická.

Foldyna včera zmínil možnost menšinové vlády v narážce na kategorický požadavek lidovců zachovat jejich staré obsazení ve vládě. Pak svá slova mírnil. "Výsledek není takový, jaký jsme si přáli, ale možný. A není to špatný výsledek," reagoval. Připustil, že v sobotu na ÚVV může o věci vzniknout diskuse. "Domnívám se ale, že to projde," odhadl Foldyna.