„Pošta si může zažádat o kompenzaci do maximální výše 700 miliónů příští rok za letošní rok a pak ta kompenzace klesá na 600 a 500 miliónů. 500 miliónů je kompenzace po roku 2017, která by měla být stálá. To je maximum možného,“ informoval novináře ministr vnitra.

Podotkl, že se nejedná o bianco šek. Pošta bude muset doložit své náklady, zároveň plnit další požadavky, jako je modernizace, zlepšení služeb, komunikace a podobně. „Není to o tom, že stát bude dávat peníze České poště a nebude po ní chtít, aby se měnila,“ řekl Chovanec.

Pře Chovance s Babišem

„Poptávka po tradičních poštovních službách dlouhodobě klesá. Současně je však držitel poštovní licence povinen udržovat poměrně rozsáhlou a nákladnou infrastrukturu k zajištění své povinnosti zajistit všeobecnou dostupnost základních služeb na celém území České republiky,” popisuje důvodová zpráva motivaci kabinetu.

Podle novely by ztrátu pošty z poskytování univerzální služby, tedy z provozu ztrátových poboček nebo z doručování do odlehlých oblastí, platil stát, a nikoliv nefunkční kompenzační fond, do kterého mají přispívat všichni poštovní operátoři.

O podobu zákona se přeli ministr financí Andrej Babiš (ANO) s ministrem vnitra Chovancem. Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že debata byla velmi emotivní. „Nakonec se pan premiér stal mediátorem a dospěli jsme ke konsenzu,” naznačil.

Česká televize v pondělí dopoledne uvedla, že Babiš je ochoten akceptovat podporu do výše půl miliardy korun. Vláda nakonec částku ještě o 200 miliónů navýšila. Pošta původně žádala o 950 miliónů. Babiš označil dohodu za kompromis.

Česká pošta provozuje 3200 poboček, z toho je víc než 1000 ztrátových.