Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL podle Sobotky funguje dobře a stále se jeví „jako nejrozumnější řešení, které jsme pro naši zemi mohli zvolit“.

Vláda je podle něj stabilní, příliš se nehádá a daří se jí vést trpělivý sociální dialog. Premiér také poznamenal, že se těší na její další pokračování po úterním jednání Sněmovny, na kdy opozice vyvolala hlasování o nedůvěře vládě. [celá zpráva]

Sobotka vyzdvihl zásluhy konkrétních lidí na fungování koalice. Proto poděkoval předsedovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi, který by měl v sobotu obhájit post šéfa strany.

Stát není firma

Ocenil také vlastnost, kterou podle něj mají sociální demokraté a lidovci společnou, tedy že „na prvním místě nejsou peníze, ale člověk, jeho osobnost a důstojnost“, nikoli byznys. V narážce na dřívější prohlášení vicepremiéra Andreje Babiše předseda vlády dodal, že stát podle něj nelze „řídit nebo dokonce zprivatizovat jako firmu”.

Kromě Sobotky se sjezdu KDU-ČSL účastní i ostatní předsedové sněmovních stran, pouze za šéfa hnutí ANO Andreje Babiše zaskočil první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek.

Ještě to před kamerami neumíme, rýpl si Faltýnek

Faltýnek připustil, že je partnerství ve stávající koalici chvíli nahoře a chvíli dole, což ale označil za logické, neboť strany mezi sebou soupeří a zároveň plní svůj program. S ironií mezi řádky však poprosil lidovce: „Mějte s námi, s hnutím ANO, trošku trpělivosti. Ještě jsme se nenaučili hrát tu pravou politiku, ještě jsme se nenaučili tvářit se jinak na jednání a jinak před kamerami.“

První místopředseda ANO také řekl, že hnutí Andreje Babiše nechce zvyšovat daně, v čemž mají blíž k lidovcům. Opozice podle něj zase nenabízí nic jiného kromě křiku.