„Výbor pro evropské záležitosti řekl jasné ne povinným kvótám, které by situaci destabilizovaly,“ řekl po jednání výboru jeho předseda Ondřej Benešík (KDU-ČSL).
„Podporujeme vládu v jejích aktivitách a přístupu k této problematice. Musí být zachována dobrovolná povaha solidárních aktivit členských států,“ řekl také Benešík.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který byl jednání přítomen, zdůraznil, že je potřeba podporovat aktivity směřující ke stabilizaci třetích zemí, stejně jako dobrovolné aktivity přijímání uprchlíků. Připomněl také, že zrovna Česká republika výrazně pomáhá v uprchlických táborech.

Rizika jsou značná, tvrdí poslanci

Většina členů výboru povinné kvóty odsoudila. „Kvóty jsou šílený, devastující nápad. Bude to mít podobné následky, jako pokus o přijetí euroústavy,“ řekl například předseda ODS Petr Fiala.

Zároveň uvedl, že je rád, že může konečně souhlasit se stanoviskem české vlády, připomněl však, že europoslanci za ČSSDlidovce hlasovali pro přijetí rezoluce o kvótách. „Dokonce i ti, kteří říkají, že se jim kvóty nelíbí, proto mám trochu pochybnosti,“ řekl Fiala.

Poslanec ČSSD Igor Jakubčík zase upozornil, že zvýšený příliv imigrantů do Evropy může znamenat nejen bezpečnostní, ale i zdravotní riziko. „Souhlasím s vládou, že povinné kvóty nemůžeme přijmout. Soustřeďme se na příčiny a nehasme následky požáru,“ vyzval Jakubčík. Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová zmínila, že EU by se měla vrátit k návratové politice. Imigrace z afrických zemí do EU podle ní souvisí s organizovaným zločinem.