Semafor s novinkou je v Praze umístěn na frekventované křižovatce v centru města na náměstí Jana Palacha. V místě se pohybuje velké množství turistů, automobily a je tam také křižovatka tramvají.

Nové testované zařízení bude chodce upozorňovat na čas, který jim zbývá k bezpečnému přejití na druhý chodník. V praxi to znamená, že chodci uvidí vedle  panáčka ještě jeden semafor – blikající bílou zebru. Blikání zebry znamená, že běží takzvaná vyklizovací doba, kdy auta ještě nemají zelenou, ale chodci už mají červenou. Ve chvíli, kdy toto světlo přestane blikat, chodec by již na přechodu neměl být.

„Informace z odpočtového návěstidla by měla snížit riskantní chování chodců a zajistit větší bezpečnost provozu,“ uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek. Chodci jsou již zvyklí po Praze na odpočítávače času, které je informují o tom, jak dlouho ještě bude svítit zelená nebo červená. Ty jsou umístěny například u Karlova mostu nebo na náměstí I. P. Pavlova.

Vedení města se tak tímto krokem rozhodlo zvýšit bezpečnost dopravy. Zda budou „blikající zebry“ umístěny i na jiných semaforech v hlavním městě, zatím není jisté.