„Poslanci ANO v přímém přenosu změnili svůj veřejně deklarovaný politický názor a hlasovali jinak jenom proto, aby podpořili soukromý zájem skupiny Agrofert,“ řekl Kalousek.

Návrh na ukončení podpory biopaliv přitom předložil sám poslanec ANO Karel Rais. Koaliční zákonodárci jej nepodpořili ani přesto, že Kalousek předtím stáhl svůj totožný návrh, aby jej vládní koalice neodmítla s argumentem, že nebude hlasovat pro návrh opozice.

Daňová podpora biopaliv bude pokračovat, její konec Sněmovna odmítla

Pět miliard pro Agrofert

Z hnutí ANO hlasovali pro návrh jen tři poslanci, 25 jich bylo proti a 15 včetně Babiše se zdrželo. „Hnutí ANO je součástí vládní koalice a kolegové ze sociální demokracie a KDU-ČSL trvali na tom, abychom takto hlasovali, to je všechno,” vysvětlil hlasování hnutí ANO místopředseda Jaroslav Faltýnek.

„Dopustili se veřejné lži, veřejného podvodu a pozměňující návrh poslance Raise nepodpořili,“ komentoval Kalousek.

Podle něj se ukázalo, že když má hnutí ANO a jeho koaliční partneři volit mezi slibem, který přednesli před veřejností, a mezi pěti miliardami z veřejných prostředků pro prvního místopředsedu vlády a ministra financí, rozhodli se pro pět miliard, které do Babišova Agrofertu přitečou ze státního rozpočtu.