V té první jako politik zásadový, který do vlády nepůjde, i kdyby mu Stanislav Gross přihodil novou almaru, dvě krávy a nějaké selátko.

Když však přijde řeč na ministerstvo zahraničí, lidovci dosud držené, avšak Grossem požadované, mění se šéf lidovců ve slepici, prchající před dotírajícím kohoutem: ještě dvě tři kličky, aby si nemyslel, že jsem tak lehko k mání.

A taky několika sociálnědemokratickým rebelům se sbíhají sliny. Cožpak by si někdo z nich nezasloužil ministerskou odměnu? Co takhle ministerstvo vlněných čepiček pro plešaté veverky? Za ministerstvo zahraničí lidovci krvácet nebudou.

Jednak proto, že Cyril Svoboda svému stranickému šéfovi k srdci nepřirostl, jednak proto, že Grossovy nabídky jsou nabídky ze školy dona Corleona: nedají se odmítnout! Za jedno ministerstvo zahraničí dvě jiná, méně významná, nebo jedno těžkotonážně prestižní.

Třeba ministerstvo průmyslu a obchodu, do jehož čela by si lidovci jmenovali svého člověka, třeba nestranického odborníka. Voňavá to možnost! Vždyť je ještě co privatizovat. Co je proti tomu hození bratra Cyrila Jonáše Svobody velrybě?

Včerejší informace naznačily, že novým ministrem zahraničí má být Pavel Telička. Nápad chytrý. Oslabilo by to pachuť z humpoláckého chování předcházející vlády k tomuto muži, nový premiér by získal kompetentního ministra a Teličkovo jmenování by oslabilo mručení těch rebelujících bramarbasů uvnitř ČSSD, jimž se dosavadní česká zahraniční politika zdála málo proevropská a příliš proamerická.

Být Pavlem Teličkou, velmi bych se zajímal o to, proč doopravdy Miroslav Kalousek do nové vlády vstoupit nechce. Po konsolidaci US-DEU vypadá koaliční většina sice pevněji, kde je však psáno, že za půl roku, za rok někdo ze sociálnědemokratických rebelů neřekne "nesouhlasím"?

V takovém případě by si Kalousek zachoval opět čistou náprsenku: na neúspěchu vlády se nepodílel. Ovšem Teličkovi by pověst pechfógla zůstala. Půl roku komisař, půl roku ministr, divná by to byla vizitka.

Neselhal jako komisař, neselhal by ani jako ministr, ale koho by zajímalo, že se opakovně stal obětí rozdováděných strejců z Lidového domu? Stanislav Gross sice žádný profesor není, politické opratě však prý ovládá znamenitě. Třeba by to vládnímu dostavníku s Grossem na kozlíku mohlo i vyjít.