Lidovcům zůstanou všechna ministerstva, která měli ve vládě premiéra Vladimíra Špidly, budou tak nadále řídit resorty životní prostředí, zahraniční politiky a dopravy. Podle jejich předsedy Miroslava Kalouska zůstanou na těchto postech i stejní ministři, tedy Libor Ambrozek, Cyril Svoboda a Milan Šimonovský, který by měl navíc nahradit Svobodu ve funkci místopředsedy vlády.

US-DEU dosadí na resorty spravedlnosti, obrany a informatiky Pavla Němce, Karla Kühnla a Vladimíra Mlynáře.

ČSSD ještě nemá u některých resortů jasno, kdo je povede. Několik jich je ale již jistých. Ministrem vnitra po Stanislavu Grossovi bude šéf civilní rozvědky František Bublan. Resort sociálních věcí a práce povede i nadále Zdeněk Škromach a ministrem kultury zůstává Pavel Dostál.

Jednalo se od středeční noci

Lídři stran začali o složení vlády jednat ve středu v noci. Gross původně chtěl, aby byl ministrem zahraničí současný evropský komisař Pavel Telička. Lidovci se ale vlivného resortu nechtěli vzdát. Kalousek Grossovi dokonce pohrozil, že pokud jim resort nezůstane, nebude se KDU-ČSL na sestavení vlády podílet. Gross nakonec ustoupil.

"Je to dohoda, za kterou se nemusíme stydět," uvedl po jednání premiér Stanislav Gross. Nepochybuje o tom, že ČSSD ji bude akceptovat.

"Můžeme s klidným svědomím předstoupit před naši stranu, splnili jsme obě dvě podmínky, se kterými jsme do jednání šli - obhájili jsme důstojnou pozici," uvedl předseda US-DEU Pavel Němec.

Pravděpodobné složení nové vlády
premiér Stanislav Gross (ČSSD)
vicepremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
vicepremiér Pavel Němec (US-DEU)
vicepremiér ? zástupce KDU-ČSL
vnitro Frantrišek Bublan  (nestraník)
obrana Karel Künhl (US-DEU)
finance Bohuslav Sobotka
zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL)
místní rozvoj ? (ČSSD)
školství Petra Buzková (ČSSD)
zdravotnictví ? Jiří Paroubek (ČSSD)
kultura Pavel Dostál (ČSSD)
průmysl a obchod ? (ČSSD)
spravedlnost Pavel Němec (US-DEU)
práce a soc. věci Zdeněk Škromach (ČSSD)
doprava Milan Šimonovský (KDU-ČSL)
zemědělství ? Jaroslav Palas (ČSSD)
informatika Vladimír Mlynář (US-DEU)
život. prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL)

Gross překvapil Kühnlem

Premiér Stanislav Gross měl na nočním jednání zmínit jako potenciálního šéfa resortu obrany místopředsedu US-DEU Karla Kühnla. Jelikož je Kühnl u části sociálních demokratů dlouhodobě neoblíben, vyvolalo toto letmé oznámení reakci, kterou jeden z účastníků předsednictva pro Právo popsal slovy: "U toho Kühnla byl úžas tak veliký, že se nikdo ani nezmohl na odpor."