Někdejší dlouholetý ambasador v Německu by přitom ve funkci skončil ani ne po roce, náměstkem se stal loni 25. srpna. Právo minulý týden proto oslovilo s dotazem, zda je pravda, že má Jindrák funkci opustit, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

„Náměstek Jindrák bude určitě dělat práci, která odpovídá jeho mimořádným zkušenostem a erudici. To garantuji,“ odpověděl.

Jindrák se vyjádřit nechtěl. Na ministerstvu pracuje od roku 1986, řídí sekci právní a konzulární a jako náměstek pro bilaterální vztahy působil i v letech 2001–2004.

Velvyslanectví v Berlíně vedl v letech 2006–2014, poté ho vystřídal někdejší ministr v Rusnokově vládě a později i poslanec KDU-ČSL Tomáš Podivínský.

Nejsou peníze

Resort financí podle informací Práva minulý týden zamítl žádost ministerstva zahraničí, které chtělo víc peněz, aby mohlo vytvořit stovku nových míst.

Vzhledem k tomu, že tato možnost padla, znamená to, že nebude místo pro zhruba třicet kmenových diplomatů, jejichž místa jsou obsazena lidmi, kteří se na MZV v posledních měsících dostali mimo výběrová řízení.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v pátek řekl Právu, že případné zvyšování výdajů je třeba řešit při debatách o rozpočtu.

Jak Právo informovalo už na začátku května, pokud navrátilci do půl roku nenajdou uplatnění, budou muset podle služebního zákona, který začne naplno platit od 1. července, na ministerstvu skončit.