”Vzorem je největší světová výstava Festival of Speed v Londýně, kde jsou letadla i vrtulníky nedílnou součástí závodních strojů,“ upřesnil organizátor Rally Show Karel Pohner.

"MIG-15 je jeden z prvních stíhacích proudových letounů české armády, vyráběl se od 50. let, pro armádu přestal létat v 80. letech. Je tichý a rychlý," řekl jeden z pořadatelů Daniel Tuček.

Letoun vyvinuli konstruktéři v Sovětském svazu, licenčně se vyráběl v několika dalších státech včetně Československé republiky. Letouny MiG-15 se nejvíce proslavily v korejské válce, kde se staly obávaným symbolem vyspělosti sovětského leteckého průmyslu.

FOTO: Vladislav Prouza, Právo

MIG-15, který měli dnes diváci možnost vidět, vyrobilo Aero Vodochody v roce 1955 pro polskou armádu. V roce 2013 si ho nadšenci přivezli z USA.

Návštěvníkům akce se dopoledne představil i sportovní vůz Innotech Mysterro, přezdívaný české ferrari, veřejnost ho neviděla 20 let. Legenda z designérské dílny Václava Krále byla k vidění pouze na autosalonu v Brně v roce 1995.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Show na královéhradeckém letišti

Na jeho vývoji se pracovalo tři roky, měl to být jeden z nejsilnějších vozů doby. Pro americký trh se plánovalo vyrobit 25 kusů těchto luxusních sportovních aut v ceně 150 tisíc dolarů, což je v současnosti v přepočtu 3,6 miliónu korun. Ze zakázky nakonec sešlo.

Helicoptershow v Hradci Králové

Helicoptershow v Hradci Králové

FOTO: Vladislav Prouza, Právo

Diváckým lákadlem byly nepochybně rychlostní souboje na jeden kilometr mezi vrtulníky a závodními vozy.