„Je to úsměvné, protože pan premiér byl u zrodu marasmu, který se tady za ta léta vyvinul. Byl ministrem financí, který jako první povolil interaktivní videoloterijní terminály (VLT). A povolil to panu (Aleši) Hušákovi ze Sazky,“ řekl Babiš v pátek Novinkám.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Jsem první ministr financí, který tu řeší nějakou novelu hazardu, a mrzí mě, že to pan premiér takhle komentuje, protože kdyby to on za svého ministrování (Sobotka byl ministrem financí v letech 2002 až 2006 – pozn. red.) nějak reguloval, tak bychom nebyli tam, kde teď jsme,“ uzavřel Babiš.

Vrátil tak úder premiérovi, jenž zkritizoval podobu loterijního zákona, který Babiš poslal do Legislativní rady vlády. Podle Sobotky je novela osekaná a nebude potírat hazard. „Ten návrh zákona byl prezentován těsně před komunálními volbami v loňském roce jako velmi ostrý bič na hazard. To, co mě mrzí, je, že z toho zákona vypadla ustanovení, která měla sloužit jako prevence proti vzniku patologického hráčství,“ řekl v pátek premiér. [celá zpráva]

Restrikce tam jsou, tvrdí Babiš

Ze zákona zmizelo stanovení částky, kterou je možné jednorázově prohrát, zavedení povinnosti, že v každém okamžiku musí být hráč informován o tom, kolik celkově prohrál, a také návrh, aby po určitém čase hraní byla povinná přestávka.

Babiš ale trvá na tom, že jeho zákon bojuje proti hazardu a obsahuje dostatečné restrikce vůči patologickým hráčům. „Není pravda, že bychom šli na ruku hazardním hrám, to zásadně odmítám. Naopak to plánujeme zregulovat, zredukovat a zdanit, jsou tam různá restriktivní opatření, opatření proti patologickému hráčství,“ komentoval Sobotkovy výtky Babiš a jmenoval v první řadě hráčské karty, které mají zamezit hraní například lidem, kteří pobírají sociální dávky, jsou v úpadku nebo se jedná o patologické hráče.

Pomoci má podle něj také v zákoně zakotvený zákaz provozování hazardních přístrojů v restauracích nebo na benzínkách. „Takže tam ty regulace jsou,“ prohlásil.

Guru Hušák

Babiš také zkritizoval, že Česká republika de facto nevybírala daně z loterií až do pádu Sazky a jejího tehdejšího šéfa Hušáka, kterého ministr financí nazval „hlavním guru a vyslancem pro hazard“. Teprve od roku 2012 podle něj výběr daní z loterií vzrostl.

Zda přistoupí na případné jednání o změnách loterijního zákona, jak to naznačil Sobotka, Babiš neřekl. „Bylo by dobré o tom hlavně debatovat, ne že se to dozvídáme z novin,“ podotkl pouze.