Informace o výměně Teličky, který v únoru koalici zachránil po blamáži s exministrem životního prostředí Milošem Kužvartem, prosákly již minulý týden. Ani Špidla ani Gross je tehdy nechtěli komentovat jako předčasné. Následně Gross prohlásil, že o vrcholný post v Bruselu požádal sám Špidla, i když on osobně by ho raději udržel v domácí politice. [celá zpráva]

Opozice šanci nedostala

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý nebyl nominací Špidly překvapen. "Bude to nekvalifikovaná osoba na významném místě," řekl Novinkám Tlustý. Na dotaz, zda byla podle původních slibů koalice projednána Špidlova nominace i s opozicí, odpověděl, že nikoli. "Já osobně nevím o žádném vyjednávání, nikdo se nás na nic neptal," dodal.

Překvapeni nejsou ani komunisté. Jejich místopředseda Jiří Dolejš se výměně podivil, neboť "dosavadní komisař nedělal chyby." "Chápeme politický rozměr," dodal pro Novinky s tím, že ani nominace Teličky nebyla s komunisty konzultována.

Kabinet současně musí hledat pro Teličku odpovídající post. Exministr zahraničí a poslanec Jan Kavan si myslí, že by mohl zastávat funkci velvyslance ČR ve Washingtonu. Současným velvyslancem ČR v USA je od roku 2001 Martin Palouš (53).