Novináře a především jeho články opakovaně kritizuje prezident Miloš Zeman, podle něhož Peroutka v době okupace morálně selhal. Už několik měsíců se snaží prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka dokázat, že Peroutka napsal článek s titulkem Hitler je gentleman. Před několika desítkami let ho prý viděl. Odborníci ale jeho existenci vyloučili. Článek se Ovčáčkovi zatím nepodařilo najít.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Peroutka tehdy riskoval tím, co psal, riskoval koncentrační tábor, riskoval věznění, riskoval i smrt.Bohuslav Sobotka

"Dějiny se nedají vyprávět pozpátku, nedají se vyprávět od konce. Posuzovat činy lidí, kteří v době Protektorátu museli projevovat svou odvahu a svůj názor, z pohodlí dnešní demokratické společnosti v České republice, není fér," je přesvědčen ministerský předseda.

Podobně se k tomu staví i historici, kteří upozorňují na to, že Peroutka žil ve své době a nevěděl, co bude následovat. Nevěděl, že bude válka. Během ní byl v koncentračním táboře právě proto, že odmítl psát kolaborantské texty.

"Peroutka tehdy riskoval tím, co psal, riskoval koncentrační tábor, riskoval věznění, riskoval i smrt. Vůbec válku nemusel přežít," poznamenal dále Sobotka o muži, který v koncentračním táboře strávil řadu let.

Ferdinand Peroutka

Ferdinand Peroutka

FOTO: ČTK

"Rozhodně to nebyl člověk, který by stál stranou, který by se schovával, a byl to člověk, který vždycky byl ochoten napsat svůj názor, a posuzovat to z pohodlí dnešní společnosti, si myslím, že není férový přístup," uvedl také premiér.

Příběhy veteránů

Debata vedená především Hradem mu připadá nesmyslná a ahistorická. Takovýmto způsobem podle něj není možné interpretovat dějiny a chování klíčových aktérů.

Sobotka kauzu komentoval po setkání s asi dvaceti veterány, kteří obdrželi pamětní minci úřadu vlády jako symbolické ocenění jejich odvahy v bojích za svobodu. Příběhy, které od veteránů slyšel, považuje za neuvěřitelné. "Byli to lidé, kteří bojovali v severní Africe, v Anglii, ve Francii, na východní frontě, na západní frontě," uvedl s tím, že si velmi váží toho, co udělali pro Československo a jeho svobodu.

"Máme i novodobé hrdiny. Já se nebojím, že by i do budoucna nebyli novodobí hrdinové, prostě lidé, kteří jsou ochotni v rámci armády pro svoji zemi a hodnoty riskovat a nasadit svůj život," dodal.