„Nelžete mi tady laskavě,“ řekl při diskuzi o státních maturitách ChládekČSSD a při divoké diskuzi o maturitách dodal: „Zaprvé mi tady nelžete.“

Hádka vznikla kvůli otázce státních maturit, které jsou extrémně nákladné, když vycházejí na dva tisíce na žáka, což je mnohonásobně více než na Slovensku.

Ministr školství Marcel Chládek a bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší

Ministr školství Marcel Chládek a bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší

FOTO: Petr Horník, Právo

Když Klaus řekl, že by se měly maturity zjednodušit na češtinu, matematiku a didaktický test: „My honíme modernost,“ Chládek s tím souhlasil, ale uvedl, že Klaus asi prozřel, protože se účastnil zavádění státních maturit, zasedal v expertních komisích. Když prozradil, že radil už ministryni Kopicové, označil za lháře zase Chládka Klaus.

Šesťáci neumějí spočítat procenta, přečíst umí titulky blesku, ale o porozumění textu hovořit nelze.Václav Klaus mladší

Oba se shodli, že současný systém je nákladný a komplikovaný. Chládek navrhl, aby se učni obešli bez maturit. Klaus uvedl, že by se měly pečlivě kontrolovat školy, kde u státních maturit neprošlo hodně žáků. Dodal, že situace už je zoufalá: „Šesťáci neumějí spočítat procenta, přečíst umí titulky Blesku, ale o porozumění textu hovořit nelze.“

Oba se také shodli, že je u nás příliš mnoho vysokých škol, nejvíce na hlavu v Evropě. Podle Chládka je jich 73. Klaus uvedl i důvod: „Tady je móda, aby tu bylo vše nezávislé.“ Chládek navrhl, aby ty, které neplní kritéria, zanikly, a menší se spojily.

Oba se ale neshodli na financování, Klaus trval na penězích za žáka, ty ale podle Chládka vyvolaly právě současnou krizi ve školství.