Do Prahy ve čtvrtek odpoledne dorazilo 45 Čechů a občanů dalších zemí Evropské unie. Přiletěli i zranění, například muž s oběma zlomenýma nohama, jehož operovali ještě v Káthmándú. Na tyto případy čekali v Ruzyni záchranáři s pěticí sanitek.

Cestovatel Martin Vrabec se vrátil s rozporuplnými pocity. „Ti, co tam zůstali, to mají těžké. Pro nás, co jsme přiletěli, to skončilo, pro ně to začíná,“ řekl. „Místní spí ve stanech na kriketových stadiónech.“

Někteří z příbuzných navrátilce vítali i pivem

Někteří z příbuzných navrátilce vítali i pivem.

FOTO: Petr Horník, Právo

Zemětřesení ho zastihlo jižně od Káthmándú. „Jeli jsme autobusem, najednou jsme zastavili. Místní ukazovali do kopců, nevěděli jsme proč,“ popsal. Do Káthmándú se dostal až po několika dnech, kontaktoval ho český konzulát v Indii.

„Prošli jsme krásnou krajinou s usměvavými lidmi, teď je tam katastrofa,“ poznamenal Vrabec.

Káthmándú se podle něho pomalu vrací k životu. „Bylo tam méně potravin, ale tak 10 % restaurací mělo v úterý otevřeno,“ přiblížil Vrabec.

Fantastičtí lidé

Mnohem postiženější než Káthmándú jsou okolní vesnice. Přesvědčili se o tom Pavlína a její přítel František Černý. Zemětřesení je zastihlo na horské túře. Byli kousek před vesnicí, když začaly největší otřesy.

„Nešlo se udržet na nohou. Sedli jsme si na zem, jenže zem pod námi praskala. Trvalo to snad půl hodiny, z vesnice se vyvalil oblak prachu,“ vylíčil František. Lidé podle něho včas rozpoznali nebezpečí a utekli na bezpečnější místo.

„V té vesnici naštěstí nikdo nezemřel,“ poznamenala Pavlína. Domy popadaly, lidé se snažili si navzájem pomoci. Nepálská dívka utekla málo oblečená a čeští turisté se pak podělili o své svršky. Vrátilo se jim to v jiných laskavostech od Nepálců. „Místní lidé jsou fantastičtí,“ řekla Pavlína.

U sta hromů

Navrátilci dostávali přímo na letišti od svých blízkých třeba pivo. „Budou mít žízeň, neměli vodu,“ odhadovali čekající. Situaci zlehčoval transparent. „Však my jsme rádi u sta hromů, žes ve zdraví přijel domů. Byl ti malej obejvák, málems přišel vo kejhák,“ stálo na něm.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranné práce v Nepálu komplikuje déšť. Zdroj: Reuters

České letadlo z Káthmándú nevezlo jen Čechy. Dřív než oni mohli v Bratislavě vystoupit Slováci. Všichni se mohli vrátit domů dříve nebýt problémů letu do Káthmándú. Zdržela ho nutnost přistát nejprve v Dillí místo v nepálském hlavním městě, a to přesto, že Airbus A320 vezl z Česka lékaře, hasiče a potřebný materiál. [celá zpráva]

Napjatě očekávaný návrat českých turistů z Nepálu na pražském letišti příbuzní zlehčovali transparentem.

Napjatě očekávaný návrat českých turistů z Nepálu na pražském letišti příbuzní zlehčovali transparentem.

FOTO: Petr Janiš, Právo

I jiné lety měly potíže s přetíženým letištěm v Káthmándú. Na zdravotnický materiál mezi jinými čekali i Lékaři bez hranic. Jejich čtyři nafukovací stany pro stavbu polní nemocnice dorazily ve středu. „Naše týmy ale už pracují i na několika odlehlých místech,“ uvedl Pavel Gruber, ředitel Lékařů bez hranic v ČR.

Pomoc pro Nepál
OrganizaceČíslo účtuVariabilní symbol
Český červený kříž333999/2700
1504
ADRA
66888866/0300
380
Člověk v tísni SOS NEPÁL
54333345/0300
 
Diakonie Českobratrské církve evangelické
292949292/0300
319
Charita Česká republika
55660022/0800
107
UNICEF ČR  11771177/0300                    814