Článek Dynamický život, který v pondělí zveřejnil mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček jako důkaz, že Ferdinand Peroutka morálně selhal v konfrontaci s nacismem, dostal autora do koncentračního tábora. [celá zpráva]

Po válce Peroutkovi zmíněný článek vyčítali komunisté s tím, že se chtěl zalíbit Němcům. Vybírali z Dynamického života různé citáty, kterými chtěli jeho údajné chyby dokázat. Podobným způsobem chce nyní Peroutkovo selhání prokázat prezident Zeman prostřednictvím svého mluvčího.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V článku Nechte toho (1947) však sám Peroutka vysvětluje, že z jeho díla nelze jen tak vybrat pár úryvků a něco tím bez historického kontextu dokazovat.

„Vyloupněte z dvacetiletého díla novinářova dvacet úryvků, zbavte dvacet vět souvislostí, do níž byly zasazeny, zamlčte, co bylo před tím a co potom, a uděláte přívržence agrárníků z muže, jenž proti nim bojoval,“ napsal doslova Peroutka.

Citát jako zbraň

V článku z roku 1947 také vysvětluje, že je potřeba číst mezi řádky a mít historický kontext. „Emigrant ovšem nikdy nepochopí, co to znamenalo tehdy to (článek Dynamický život – pozn. red.) napsat,“ vysvětlil novinář.

Na tom se shodují i odborníci a znalci Peroutkova díla. Podle nich byly texty na svou dobu a cenzurní podmínky velmi odvážné.

Peroutka napsal, že je podlé vybírat z článků citáty, které mají něco dokázat. „Nikdo nebude hledat v novinách za posledních dvacet let, aby se ujistil, zda citáty byly vybrány loyálně,“ uvedl.

S nadsázkou dodal, že citát se takto stane nejodpornější zbraní, kterou lze vylepšit ještě tím, že se budou z článků vybírat jednotlivá slova a budou se z nich sestavovat věty nové.