Druhý pilíř zatím funguje. Lidé v něm mohou od roku 2013 ukládat tři procenta odvodů na vlastní spoření u penzijních společností, zároveň ale musí další dvě procenta přispět ze svého. Pokud novela o důchodovém spoření, kterou schválili poslanci, začne platit, noví klienti už se nebudou smět do druhého pilíře hlásit.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Ze 180 přítomných poslanců hlasovalo ve středu pro schválení 138 zákonodárců, 39 jich bylo proti.

Ministr financí Andrej Babiš novelu hájí s tím, že sníží nároky na administraci. Proti se postavil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, který řekl, že je zbytečné touto novelou „zaplevelovat“ právní řád, když do druhého pilíře vstupují lidé už jen v řádu desítek. Podle Babiše jsou to stovky lidí.

Druhého pilíře využilo přes 83 tisíc lidí. Uložené peníze by se jim podle návrhu měly vrátit do konce roku 2016. Lidé se sami rozhodnou, zda budou chtít úspory vrátit poštou, na účet nebo převést do třetího pilíře.