„Jirko, z celé kauzy Peroutka je mi nevolno... Je to nešťastné a do jisté míry ubohé... Vždy jsem říkal, že historie patří historikům, ne politikům... Teď dodávám, že nepatří ani tiskovým mluvčím,“ napsal Hamáček v pondělí Ovčáčkovi na jeho facebookový profil.

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Zapojil se tak do diskuse ohledně článku Dynamický život, který Ovčáček krátce předtím zveřejnil na webových stránkách Hradu.

Jak poté upozornily Novinky na základě tvrzení historiků, jednalo se o tentýž článek, který Peroutkovi předhodilo nacistické gestapo jako jeden z důvodů jeho deportace do koncentračního tábora. „Německý cenzor zřejmě pochopil to, co pan Ovčáček pochopit nechce,“ upozornil Martin Groman ze Sdružení Ferdinanda Peroutky. [celá zpráva]

Ovčáček tuto informaci zpochybnil a zdůraznil, že článek byl zveřejněn bez jakéhokoli komentáře. „Myslím si, že ta věc je zcela jasná a plně odpovídá oficiální protektorátní ideologii. Ta zněla býti dobrým Čechem a věrným příslušníkem říše. To je zjednodušená teze protektorátní oficiální ideologie po 15. březnu 1939, kterou Ferdinand Peroutka artikuloval, a na tom nic nemění žádné vyjádření historiků,” doplnil mluvčí.