Spekuluje se, že válka proti Iráku je za dveřmi. Myslíte, že je otázkou dnů, kdy USA a Velká Británie zaútočí na režim Saddáma Husajna, nebo to ještě není zase až tak žhavé?

Jestli se mě ptáte jako ministra obrany, jako člověka, který má přístup k většímu množství zahraničněpolitických i vojenskoodborných informací, tak si skutečně myslím, že vojenský konflikt může začít v řádu dnů. Z pohledu vojenskoodborných schopností koalice vedené USA a Velkou Británií je možné označit připravenost k zahájení operace za ukončenou.

Vy jste často spojován s Američany, respektive jste brán za člověka, který s nimi je na stejné myšlenkové vlně. Podpořil byste jejich jednostranný akt, pokud by OSN operaci nezaštítilo?

Je strašně zajímavé, že když jsem se snažil v parlamentu obhájit nákup nadzvukových letounů, tak jsem byl přívrženci USA - nebo když použiji vaši formulaci, lidmi naladěnými na stejné myšlenkové vlně - označován za ničitele euroatlantického spojenectví. Dnes o mně říkají úplně něco jiného. Takové škatulkování odmítám a musím říct, že jsem schopen svůj pohled flexibilně modifikovat na konkrétní situaci. Jestli se ptáte, zda podporuji jednostranný útok USA a Velké Británie, odpovím vám, že nepodporuji.

Nicméně ještě před pár týdny jste prohlašoval, že Irák nedodržel řadu rezolucí Rady bezpečnosti OSN, a pro případný útok tedy není nutné přijímat další. Že zkrátka argument k útoku existuje už dávno.

Říkal jsem, že není potřeba nová rezoluce, nebo lépe, že nebude nová rezoluce Rady bezpečnosti OSN, protože pro ni není vůle v mezinárodním společenství. V této situaci stačí, když jeden nebo dva státy - a to se koneckonců teď také děje - použijí právo veta. A jestliže dnes je například Německo rozhodnuto neválčit za žádnou cenu, ani v situaci, kdy by inspektoři zbraně hromadného ničení přímo našli, tak potom nová rezoluce prostě nebude.

Naše pozice říká: bude-li existovat nový akt Rady bezpečnosti, tedy nikoliv pouze rezoluce, ale nový dokument vyjadřující společný názor všech členů, který bude konstatovat pokračující neplnění závazků mezinárodního společenství Irákem, pak musí svět konat.