Podle něj tento trend ovlivňuje asi fakt, že jde o poslední vojáky základní služby, kteří vojnu už neberou příliš vážně. "Asi nemají důvod se k útvarům vracet," řekl.

Koncem letošního ledna policejní rada obvinil z opuštění vojenské posádky a úmyslného vyhýbání se vojenské službě mladíka z Přerovska, který bez potřebných povolení opustil posádku v Hodslavicích na Novojičínsku. "Snažil se vyhnout vojenské službě. Od útvaru se odloučil koncem září 2003 a vrátil se až v polovině letošního ledna," řekla mluvčí novojičínské policie.

Nevrací se opakovaně

V březnu ze stejné posádky na 13 dnů utekl vojín z Frýdku- Místku. "Po celou dobu o sobě nedal vědět. Navíc po návratu odešel na vycházku a opět se nevrátil," dodala mluvčí.

Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany potvrdil, že nejčastějšími zločiny spáchanými vojáky základní služby je právě zběhnutí a svémocné odloučení. Na republikové úrovni však podle něj těchto případů, jako je tomu na Novojičínsku, rapidně nepřibývá.

"U vojáků základní služby poklesla během prvního pololetí trestná činnost o 50 procent. Souvisí to s připravovanou plnou profesionalizací armády a ubývajícím počtem vojáků základní služby. Tezi o špatné morálce a zvýšené kriminalitě posledních vojáků základní služby nelze potvrdit," uvedl.

Podle něj poslední vojáci základní služby nejsou zvýhodněni ani při udělení trestu. V úvahu přichází řada kázeňských opatření jako důtka, zákaz vycházek, vězení a snížení hodnosti o jeden stupeň. "Fakt, že se jedná o poslední vojáky základní služby, nemá na řešení jejich kázeňských přestupků vliv. V případě vězení musí voják základní služby dny strávené v trestu nasluhovat i po stanoveném termínu hromadného propuštění do zálohy," uzavřel.