Pietního aktu u Opálkova pomníku v obci se zúčastnil také příslušník zahraničního odboje za druhé světové války a člen paradesantního výsadku Platinum - Pewter generál Jaroslav Klemeš.

U Ořechova poblíž Telče se výsadek v březnu 1942 uskutečnil omylem, plánován byl u Jičína. Třem parašutistům se podařilo z Vysočiny dostat i díky pomoci tamních obyvatel. Velitel výsadku Opálka po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v červnu 1942 našel smrt v pražském kostele svatého Cyrila a Metoděje. Další člen, Ivan Kolařík, se v bezvýchodné situaci otrávil. Třetí z parašutistů Karel Čurda se stal konfidentem gestapa a po válce byl popraven.

Piety se zúčastnil i poslední z žijících parašutistů vysazených do protektorátu Jaroslav Klemeš (uprostřed) a jeden z posledních žijících českých pilotů RAF Emil Boček (vlevo).

Piety se zúčastnil i poslední z žijících parašutistů vysazených do protektorátu Jaroslav Klemeš (uprostřed) a jeden z posledních žijících českých pilotů RAF Emil Boček (vlevo).

FOTO: Luboš Pavlíček, ČTK

Uspořádání pietní akce si podle starostky Ořechova Jany Divišové vyžádá každoročně kolem 50 000 korun. "Je to zásah do rozpočtu, ale děláme to rádi,” řekla starostka obce s pouhými 70 obyvateli Jana Divišová.

K pořadatelům vzpomínky patří kromě obce i Československá obec legionářská a kluby vojenské historie. Velkým tahákem slavnosti jsou také seskoky parašutistů z 43. výsadkového praporu z Chrudimi.