Nový premiér se stal vůbec nejmladším předsedou vlády od roku 1918.

Prezident Klaus se s Grossem sešli dopoledne na informativní schůzce na Pražském hradě.

"Po zevrubném rozhovoru se prezident republiky rozhodl, že Stanislava Grosse jmenuje do funkce premiéra a pověří ho sestavením vlády České republiky," informoval ředitel Tiskového odboru Hradu Petr Hájek.

.: ANKETA
Myslíte si, že Gross sestaví vládu, která získá podporu Sněmovny a vydrží do řádných voleb v roce 2006?
Hlasujte v anketě na konci článku.

Kabinet, který Stanislav Gross s koaličními partnery z KDU-ČSL a US-DEU sestaví, však ani tak nemá podporu poslanců jistou. Minimálně poslanci nejsilnější koaliční strany ČSSD dali totiž jasně najevo, že jejich podpisy jsou pouze vyjádřením souhlasu se sestavením nové vlády.

Definitivní podporu novému kabinetu vyjádří až po prostudování programového prohlášení.

Gross počítá se Sobotkou

Ministrem financí nové vlády bude dosavadní šéf tohoto resortu Bohuslav Sobotka. V rozhovoru pro Frekvenci 1 ho nový premiér Stanislav Gross za jeho práci chválil a řekl: "S ním budu chtít dál spolupracovat."

O dalších členech nového kabinetu nechtěl hovořit, protože nechce tyto informace sdělovat koaličním partnerům přes média. Reprezentace vládních stran mají o těchto věcech hovořit v úterý.

Gross prozradil, že v jeho kabinetu budou ženy. V dosluhující vládě Vladimíra Špidly je pouze předsedkyně pražských sociálních demokratů Petra Buzková ministryní školství. "Budu chtít, aby ve vládě ženy byly. Mluvím v množném čísle," upozornil. Zda se mu to podaří, prý také záleží na koaličních partnerech, protože nesestavuje vládu jenom sociální demokracie.

Podle některých spekulací Gross zřejmě nabídne ministerstvo zdravotnictví unionistům, kteří o ně stojí. V kruzích US-DEU se hovoří o tom, že by ho mohla řídit senátorka a bývalá ředitelka nemocnice v Motole Helena Rögnerová. Jako nezávislá neúspěšně kandidovala v čele kandidátky US-DEU do Evropského parlamentu.

Gross se rozhodně ohradil proti tomu, že by "vyhodil" eurokomisaře Pavla Teličku, s nímž minulá vláda počítala i na příští šestileté období. Špidlu, který ho vystřídá, prý chtěl mít na domácí politické scéně, on si ale vybral Brusel. O Teličkově uplatnění už má konkrétní představu. Na dotaz, zda by se mohl objevit i v nové vládě nebo ve velvyslanecké funkci, odpověděl: "Pro člověka jeho úrovně a jeho schopností ten prostor je poměrně široký." Chybou by podle Grosse bylo, kdyby Telička svůj talent nevyužil ve prospěch České republiky.