O rozhodnutí vlády informoval ministr obrany Martin Stropnický. Česká armáda by podle něj měla poslat pět štábních důstojníků na Golany a 25 příslušníků speciální prostějovské 601. skupiny do Mali.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

V Mali už v současnosti čeští vojáci působí, ale v rámci evropské mise pod francouzským velením. Mise v africké zemi je podle Stropnického větší a důležitá je i proto, že se jedná o teritoria, která přímo souvisí s nebezpečím Islámského státu.

Mandát je ohraničen koncem roku 2016. Nasazení českých vojáků by mělo vyjít na 182 miliónů korun, Stropnický ale počítá, že se zhruba 80 procent vrátí díky refundaci z OSN.

„Proč do misí OSN? My jsme v posledních letech v tomto smyslu byli méně aktivní. Domnívám se, že naopak je to platforma, kde bychom měli přispět víc,“ komentoval ministr rozhodnutí vlády.